България отчита най-високото производство на пшеница от 1980 година насам в размер на 5.6 млн. тона. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева пред журналисти, след заседание на Консултативния съвет по зърното, който се проведе в Министерство на земеделието и храните. Тя допълни, че средният добив за страната е 494 кг./дка., като най-висок е отчетен в Област Силистра– 568 кг/дка. Следват областите Добрич - 563 кг/дка/, Разград - 556 кг/дка и Русе - 551 кг/дка, съобщи министърът.
„Качеството на пшеницата е по-добро от миналогодишното, като 43 % от добива е с много добри хлебопекарни качества“, подчерта министър Танева.
Десислава Танева уточни, че заедно с предходния остатък от миналогодишната реколта, в страната ни има наличност от 6, 06 млн. тона пшеница. „Малко по-малко от 2 млн. тона отиват за вътрешно потребление за консумацията на хората, както и за осигуряването на фуража. Останалото количество, което е близо 69 % от общия добив, е за търговия и износ“, поясни още тя.
По думите й, към днешна дата изнесеното количество пшеница е малко над 1 млн. тона , а над 3 млн. тона остават за търговия до следващата реколтна година.
Министър Танева отбеляза, че единственият по-лош показател спрямо 2015 година е този на средната цена на пшеницата. „По анализа за месец юли средната цена е с 15 % по-ниска от същия период през предходната година. Тенденциите съгласно фючърсните цени по международните стокови борси са за покачване. Надяваме се тази тенденция да стане устойчива и производителите да получат по-добра цена“, каза още Десислава Танева.