Енергийният омбудсман на ЧЕЗ е безпристрастен, защото не е подчинен нито на дружеството „ЧЕЗ Електро", нито на „ЧЕЗ Разпределение". Това становище изрази главният изпълнителен директор на ЧЕЗ Петер Докладал на обсъждане за отнемането на лиценза на двете компании в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Енергийният омбудсман е служител на „ЧЕЗ България" и не получава заплата нито от „ЧЕЗ Електро", нито от „ЧЕЗ Разпределение", обясни Докладал. „В този смесъл той е независим и не е подчинен на тези две дружества, а на мен лично", допълни той. По думите му сходен модел се прилага и в други енергийни фирми в Европа.
Директорите на двете отделни компании, които са част от група свързани компании на ЧЕЗ, изредиха аргументи, които според тях доказват, че започнатата процедура по отнемането на лицензиите на двете компании е незаконосъобразна и нецелесъобразна за потребителите.
Общо разходите на "ЧЕЗ Електро" за изнасяне на услуги за 2012 г. са над 15,6 млн. лева. Кремена Стоянова от "ЧЕЗ Електро" обясни, че са направени съответните оценки и ако ЧЕЗ сама е извършвала тези дейности, разходите биха били по-високи. Тя посочи, че сега се поддържа център са поделени дейности, а не са създадени например два отдела за човешки ресурси отделно за двете компании. „Именно тази синергия дава възможност ние да бъдем максимално ефективни", категорична е Стоянова.
Разделянето на компаниите е станало със съгласие на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, дадено от министър Трайчо Трайков, допълниха от ЧЕЗ. Те настояха за прекратяване на процедурата по отнемането на лиценз на двете компании. Те бяха категорични, че не са нарушили закона за обществените поръчки, предоставяйки услуги на свои свързани компании.