Кометата, която почти докосна Марс през октомври, е променила химическия състав на атмосферата на Червената планета, разкри НАСА, цитирана от световните агенции.
На 19 октомври кометата Сайдинг-Спринг, носеща името на австралийската обсерватория, с чиято помощ беше открита през януари 2013 г., премина на по-малко от 136 000 километра от Марс. Всички апарати на НАСА и на Европейската космическа агенция за наблюдение и анализ на Марс бяха насочени към кометата и резултатите от наблюдението на феномена бяха оповестени от американското космическо управление на пресконференция в петък вечерта.
"Този тип явления се случват веднъж на 8 милиона години", заяви Джим Грийн, директор на отдела за планетарни науки към НАСА.
"Преминавайки край Червената планета, опашката на кометата е изсипала хиляди килограми прах в марсианската атмосфера. Това е много повече от прогнозите на специалистите. Прахът от кометата е бомбардирал горния слой на рядката марсианска атмосфера и буквално е променил химическия й състав", поясни Грийн.
"Подобен феномен с такъв интензитет се наблюдава за първи път", добави Грийн и предупреди, че НАСА извършва анализи, за да установи дали промяната в състава на марсианската атмосфера е временно или постоянно явление.
Измервателните уреди са открили по-специално железни, магнезиеви и натриеви йони, които са били засечени за първи път на кометата, идваща от облака Оорт, който се намира на 50 пъти по-голямо разстояние от това между Земята и Слънцето.
"Ако хората бяха на Марс при преминаването на кометата, те щяха да наблюдават огромен жълт ореол и хиляди падащи звезди на час", казва Ник Шнайдер, един от учените от университета Боулдър, отговарящи за апарата Мейвън, който обикаля около Марс.
Експертите на НАСА се радват, че са успели навреме да скрият зад Марс три спътника, които наблюдават Червената планета постоянно. Ако не са успели да го направят, то тези апарати е нямало да оцелеят при преминаването на кометата.
Източник: БТА