Известно е, че хората могат да синхронизират сложни акустични сигнали и ритми. Тези умения детето придобива на около 8-годишна възраст. Усещане за ритъм е наблюдавано също у папагали, морски лъвове, шимпанзета и макаци резус. Но повечето от тези видове предварително са били тренирани, за да подобрят синхронизацията си, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Ново изследване на учени от университета на Кънектикът в Сторс и университета на Северна Каролина в Грийнсбъро разкрива, че маймуните бонобо (Pan paniscus) могат да възпроизвеждат ритми, без да са минали каквато и да било предварителна тренировка.
Барабанчик влязъл в ограждението на бонобо в зоопарк във Флорида и започнал да свири. Женска на име Куни и други бонобо се възползвали от присъствието му в ограждението и за всеки свой удар по мембраната на барабана получили възнаграждение, но не минали предварителни тренировки. Куни, която се оказала по-малко боязлива в сравнение с другите бонобо, била избрана, за да участва в експериментите.
В рамките на първия експеримент барабанчикът поддържал определен ритъм, като си служел с метроном, който чувал в слушалките си. Куни обаче не чувала метронома. Когато на свой ред започнала да удря по мембраната на барабана, барабанчикът спрял.
Учените установили, че Куни нанасяла 270 удара в минута - темпо, което е значително по-бързо в сравнение с онова, което поддържат децата. Още по-интригуващо е, че темпото й било повлияно от това на барабанчика през 64 на сто от времето. В рамките на втория експеримент барабанчикът продължил да свири, когато Куни се присъединила към него. Учените установили синхронизация през 54 на сто от времето.
Това приспособяване на бонобо разкрива способността им да се координират със събратята си и следователно е доказателство за социално поведение.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Comparative Psychology.
Източник: БТА