Някои европейски и американски издания отразяват новината за оповестените вчера в Брюксел доклади за България и Румъния в областта на вътрешния ред и съдебната система.
ЕС разкритикува открито Румъния заради липсата й на достатъчно политически ангажимент да се бори с корупцията, докато похвали България за политическата й воля в тази насока, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Изданието припомня, че до неотдавна европейските представители са били по-притеснени от провалите в България в борбата с корупцията. Критиките срещу Румъния сега предизвикаха незабавната реакция на президента Траян Бъсеску, който призна, че има известни недостатъци, но допълни, че Европейската комисия е стигнала прекалено далеч, като е заключила, че Румъния не изпълнява задълженията си като страна членка на ЕС, допълва нюйоркското издание.
ЕС нахока Румъния заради отслабващите й усилия да се бори с корупцията, докато излезе с положителен доклад за работата на новото българско правителство, пише ирландският в. "Айриш таймс". Европейската комисия отчете, че новата стратегия за реформи в съдебната система демонстрира политическа решимост да се постигнат дълбоки промени в България, но припомни, че успехът в тази насока, ще изисква постоянен ангажимент от страна на държавата, на властите на ЕС и на другите страни членки, допълва изданието.
Европейската комисия даде урок на Румъния, че не е действала задоволително при изкореняването на корупцията и похвали България заради усилията за реформи, които са довели до значими резултати, отчита италианското издание "Воче". Докато България си наложи решително да постигне напредък в реформите, Румъния се отпусна и показа голяма слабост в усилията си да постигне прогрес, отбелязва италианското издание. Румънският казус буди притеснение и защото феноменът на корупцията може да извади от релсите споразумението, договорено между страната с МВФ за помощ от 20 милиарда евро, пише "Воче".
В. "Файненшъл таймс" отчита и критиките в доклада за България и акцентира върху обещанието на София да работи още по-здраво, за да се пребори с корупцията по високите етажи на властта и с организираната престъпност.
Френският икономически всекидневник "Еко" също се спира върху контраста в докладите за България и Румъния в частта им за борбата с корупцията.
Румъния наруши европейските си задължения, отбелязва "Юръпиън войс", като отделя по-голямо внимание на частта от доклада за тази страна, посветена на промените в закона за дейността на румънската антикорупционна агенция. Докладът за България европейското издание определя като доста положителен.
За френския в. "Монд" докладите и за двете страни отново са отчели пропуски в изпълнението на задълженията, поети преди три години от тях. Всекидневникът акцентира върху това, че по-големите критики са били за Румъния, но по отношение на
България е било препоръчано обществените фондове да бъдат по-добре защитени от измами и конфликти на интереси и да бъдат подобрени професионалните практики в полицията, съдилищата и следствените служби.
За изданието "Ню Юръп" изводите в докладите показват, че България е направила крачка напред, а Румъния крачка назад.
Липсата на доверие в българската и румънската съдебна системи и полиция може да предизвика една по-различна санкция - отлагане на тяхното планирано присъединяване към европейската зона за свободно движение, известна като Шенгенското пространство, отбелязва "ИЮобзървър" в коментар по повод докладите за България и Румъния.