Индия е най-големият вносител на оръжия в света, а Съединените щати и Русия имат дял от 50 процента в световната търговия на оръжия в периода 2007-2011 г., съобщи Стокхолмският институт за изследване на мира (СИПРИ), цитиран от ДПА.
Обемът на световната търговия с конвенционални оръжия се е увеличил с 24 на сто в този период в сравнение с 2002-2006 г.
Индия е внесла 10 на сто от глобалните трансфери на оръжия. 80 на сто са руски, останалите са от Великобритания и Израел. "Покупките на оръжия от Индия са мотивирани от редица фактори - съперничеството с Пакистан и Китай, вътрешните конфликти и тероризмът, както и усилията на Делхи да разшири военноморските си способности", каза за ДПА Марк Бромли от СИПРИ.
Другите четирима най-големи вносители за изследвания период също са в Азия - Южна Корея, Пакистан, Китай и Сингапур.
Сирия е внесла около шест пъти повече оръжия в изследвания период. Русия е доставила 72 на сто от оръжията, внесени от режима на президента Башар ал Асад.
САЩ имат дял от 30 на сто в световния износ на оръжия и са продавали на повече от 80 страни. Южна Корея, Австралия и Обединените арабски емирства са трите най-големи вносители на американско оръжие. Самолетите имат дял от 60 на сто в американския оръжеен износ. Саудитска Арабия подписа договор за купуване на 154 бойни самолета F-15SA - най-голямата сделка за доставка на оръжия за последните две десетилетия, посочва СИПРИ.
Делът на Русия в световната търговия с оръжия е 24 на сто. Най-големият им вносител е Китай, който също е увеличил износа си, допълва БТА.
Третият износител на оръжия в света е Германия с дял от 9 на сто от трансферите. Основните й пазари са Гърция, Южна Корея и Южна Африка. Германия ще остане голям износител в следващите години, отбелязва Марк Бромли.
На четвърто място е Франция с дял от 8 на сто, пета е Великобритания.
Базата данни на СИПРИ за глобалната търговия с оръжия не включва малките оръжия. В нея са отразени обемите, но тя не обхваща финансовата стойност на продажбите, посочва ДПА.