Страните от Г-7 излязоха с обща позиция, в която осъдиха Русия за действията й на Кримския полуостров в Украйна, предаде ДПА. В разпространеното от Белия дом изявление лидерите на Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ, както и президентът на Европейския съвет и председателят на Европейската комисия осъдиха заедно "очевидното нарушение от страна на Русия на суверенитета и териториалната цялост на Украйна". Те призоваха всички засегнати страни да проявят максимална сдържаност и отговорност и да смекчат напрежението.
Лидерите на Г-7 заявиха също, че действията на Русия противоречат на принципите и ценностите на Г-7 и Г-8, и затова страните от Г-7 ще замразят подготовката за участие в срещите в рамките на Г-8, планирани за юни.
Президентът на САЩ Барак Обама и лидерите на Великобритания, Германия и Полша изразиха "дълбока загриженост" заради руското навлизане в Украйна, което определиха като нарушение на международното право и заплаха за международния мир и сигурност, предаде Ройтерс. Обама разговаря поотделно с британския премиер Дейвид Камерън, германския канцлер Ангела Меркел и полския президент Бронислав Коморовски, съобщи Белият дом в изявление, предава БТА.
"Лидерите подчертаха, че незабавно трябва да започне диалог между Украйна и Русия", се посочва в изявлението. Четиримата ръководители са изразили подкрепата си за Украйна и усилията й да организира избори през май, заяви Белият дом. Те са обещали да работят заедно по пакет за финансова помощ, за да се помогне на страната да стабилизира икономиката си.
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер призова световните лидери да работят за успокояване на кризата в Украйна и защити членството на Русия в Групата на осемте водещи икономики (Г-8), което по думите му дава възможност на Запада за директни разговори с Москва, предаде Ройтерс.
"Форматът Г-8 всъщност е единственият, в който ние на запад можем да говорим директно с Русия", заяви Щайнмайер пред обществената медия А Ер Де. "Наистина ли трябва да се отказваме от този уникален формат?"
По-рано държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че последните събития са поставили под въпрос правото на Русия да членува в групата на осемте, към която се присъедини през 1998 г., припомня Ройтерс.
Щайнмайер заяви, че прекаленото съсредоточаване върху възможно влошаване на ситуацията може накрая да направи така, че да допринесе това наистина да стане. Министърът призова Украйна и Русия да разговарят помежду си, ако е необходимо, чрез посредници. Щайнмайер отново призова Москва да избягва екалиране на кризата и да изпрати войниците си обратно в казармите им. "Ситуацията там е доста опасна", заяви той.
Междувременно финансовите министри от Групата на седемте богати страни обещаха помощ на Украйна, стига новото правителство в Киев да се съгласи да извърши икономическите реформи, които Международният валутен фонд (МВФ) иска, предаде Ройтерс.
В съвместно изявление министрите от Г-7 заявиха, че са "обединени в ангажимента си за силна финансова подкрепа за Украйна". По думите им преходът към ново правителство в бившата съветска република предлага уникална възможност да се приложат спешно необходимите пазарноориентирани реформи.
Според Г-7 МВФ, който ще изпрати екип в Киев тази седмица, трябва да е на челно място в усилията за подкрепа за Украйна както със съвети какви мерки да вземе, така и с финансиране, за да й се помогне да премине през най-належащите икономически предизвикателства.
Министрите заявиха, че "подкрепата на МВФ ще е изключително важна за отключване на допълнителна помощ от Световната банка, други международни финансови институции, ЕС и двустранни източници". Те изразяват ангажимент да мобилизират и "бърза техническа помощ в подкрепа на Украйна, за да посрещне макроикономическите, регулаторни и антикорупционни предизвикателства пред себе си".
Междувременно председателят на Съвета на министрите на Автономна република Крим (АРК) Сергей Аксьонов смята, че ситуацията на полуострова ще се успокои до месец май, предаде ИТАР-ТАСС.
В интервю за вестник "Росийская газета" той заяви, че до месец май обстановката на полуострова ще се успокои. Запитан каква помощ е поискала АРК от Русия, Аксьонов
отговори, че преди всичко "това са материални ресурси". По думите му "след последните събития" автономната република не е получила нищо от Киев и това спъва икономическото й развитие. Той обаче изрази увереност, че областта няма да остане без помощ, но и че няма да разчита само на помощи от Русия, а ще си изплати бързо дълговете. Аксьонов добави, че се правят разчети в какъв размер са средствата, от които автономията се нуждае.
Запитан не е ли искало ръководството на АРК военна помощ от Русия, Аксьонов отговори: "Ние разбира се имаме и достатъчно свои сили". Аксьонов съобщи пред журналисти, че в Крим ще се създаде министерство на отбраната. На церемония по полагане на клетва от новите шефове на силовите ведомства на автономията той заяви, че такова министерство е необходимо на Крим и посочи, че кримчани са показали, че могат да се защитават сами. Аксьонов подчерта, че новото правителство ще се стреми да запази мира в автономията и иска да е приятел с всички.