Сирийският министър на петрола и минералните ресурси Суфиан Алау хвърли вината за недостига на газ за домакински нужди и други основни стоки, като каза, че мерките са нанесли на сирийската икономика загуби за 4 милиарда долара, съобщи Асошиейтед прес.
Според Алау наказателните мерки са виновни за недостига, принуждаващ сирийците да се редят на дълги опашки за поскъпналия газ за готвене, гориво, захар и други основни продукти.
Американският посланик в Дамаск Робърт Форд отрече международните санкции да са причина за недостига.
"Нашите санкции нарочно не са насочени към вноса на петрол и нафта, защото знаем, че хората в Сирия имат нужда и от двете за ежедневните си дейности", заяви той.
По думите му правителството използва внасяното гориво за своите танкове.
"Ако режимът на Асад реши да намали военните си разходи, ще има повече нафта и петрол за хората в Сирия", каза Форд.
Преди избухването на въстанието в Сирия през март миналата година, петролният сектор беше основен стълб на икономиката й. Износът на петрол носеше на страната приходи от 7-8 милиона долара на ден, посочва БТА.
Според Алау сирийското производство на газ покрива едва половината от нуждите на страната.
Дамаск се опитва да уреди внос от държави, които не участват в санкциите. Във вторник в Сирия е пристигнал венецуелски танкер с 35 000 тона гориво. Министърът каза, че се очаква още един. Правителството се стреми да договори внос на газ също от Алжир и Иран.