Сирия е отказала входни визи на трима наблюдатели на ООН
Сирия е отказала входни визи на трима наблюдатели на ООН / снимка: Reuters, архив

Сирия е отказала да издаде входни визи на трима наблюдатели на ООН, съобщи Франс прес, като се позова на шефа на мироопазващите операции на световната организация Ерве Ладсу.

Ладсу не коментирал от каква националност са тримата наблюдатели, на които е била отказана виза. Според дипломатически източници в Дамаск, цитирани от АФП, сирийските власти са взели решение да не допускат в състава на международните наблюдатели да има граждани на САЩ, Великобритания, Франция и Германия.

Ладсу подчертал пред журналисти, че екипът наблюдатели, които вече са в Сирия, са констатирали нарушения на примирието, обявено на 12 април, както от страна на правителствената армия, така и на въоръжената опозиция.

ООН ускорява разполагането на невъоръжените наблюдатели в Сирия, за да може всичките 300 да са на място до края на този месец и да следят спазването на примирието от 12 април, посочва БТА. "Имаме 24 наблюдатели на място и очаквам броят им бързо да нарасне през следващите две седмици, за да може мисията им да достигне пълния си оперативен капацитет до края на май", заявил Ладсу, цитиран от Ройтерс.

Петнайсет души от сирийските сили за сигурност, сред които двама офицери, бяха убити тази сутрин при засада в северната провинция Алепо, съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека, цитиран от Франс прес.

Тази нощ двама дезертьори от сирийската армия са били убити в сражения с войници в същия район.

В централната провинция Хама крайпътна бомба уби един член на силите за сигурност и рани други трима, предаде Асошиейтед прес.

Правозащитната организация Хюман райтс уоч обвини сирийските правителствени сили, че са извършили военни престъпления при офанзива между 22 март и 6 април, когато се е подготвяло примирието от 12 април, предадоха световните агенции.

Сирийските войски са убили най-малко 95 цивилни и са опожарили или разрушили десетки къщи в бунтовната северозападна провинция Идлиб. В доклад от 38 страници правозащитната организация описва случаи на екзекуции без съд и присъда, убийства на цивилни, произволни арести и изтезания, които според нея представляват военни престъпления.

Докладът се опира на проучвания на място в градовете Тафтаназ, Саракеб, Сармин, Кили и Хазана.

Хюман райтс уоч призова Съвета за сигурност на ООН да гарантира, че сред изпратените в Сирия наблюдатели има правозащитен отдел с подходяща екипировка и персонал, който безопасно и независимо да може да разговаря с жертви на нарушения на човешки права.