Сирия "отхвърля напълно" плановете за разполагане на войски от други арабски държави на нейна територия, заяви външното министерство в Дамаск, предаде АП.
В неделя емирът на Катар Хамад бин Халифа ат Тани бе цитиран да казва, че в Сирия трябва да бъдат изпратени арабски войски, за да спрат насилието там. Това бе първият призив на арабски лидер за изпращането на мироопазващи сили в Сирия, където от започването на антиправителствените демонстрации през март м.г. са загинали над 5000 човека. ООН съобщи, че само през последните три седмици убитите в Сирия са около 400.
"Сирийският народ отхвърля каквато и да била чуждестранна намеса във вътрешните й работи, под каквато и да било форма и ще се противопостави на всички опити за накърняването на суверенитета на Сирия и на териториалната й цялост" се казва в изявлението на сирийското външнополитическо ведомство.
Режимът на президента Башар ал Асад твърди, че зад въстанието стоят терористи, а не хора, настояващи за реформи, и че въоръжени банди изпълняват международна конспирация за дестабилизирането на Сирия. Катар, който на времето бе в близки отношения със Сирия, сега е сред най-яростните критици на действията на сирийския режим срещу демонстрантите. През миналото лято катарският посланик бе отзован от Дамаск в знак на протест срещу насилието срещу цивилното население, припомня АП.
"Ал Джазира" предаде, че сирийските сили за сигурност са обкръжили превзетия от бунтовници град Забадани, на 50 км от Дамаск. Според арабския тв канал, цитиран от ИТАР-ТАСС, престрелки има в съседния планински курорт Мадая, където също се намират въоръжени противници на режима. Арабският вестник "Ал Хаят" пише, че въпреки засилените мерки за сигурност от страна на властите, процесът на дезертиране от сирийската армия продължава.
Ройтерс цитира изявление на бившия висш офицер от сирийската армия Рияд ал Асад, командващ базираната в Турция армия от дезертьори, в което той призовава света да защити цивилните сирийци. Дезертиралият генерал констатира, че пратениците на Арабската лига в Сирия не са успели да убедят режима на президента Башар ал Асад да прекрати убийствата и че мисията на лигата трябва да бъде заместена от международна интервенция, посочва БТА.
По молба на Арабската лига Управлението на Върховния комисариат на ООН по правата на човека започва подготовка и обучение на наблюдателите в Сирия, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на говорител на кабинета на генералния секретар на световната организация. Управлението ще изпрати свои инструктори в Кайро, където ще премине подготовката.
Молбата за съдействие от страна на ООН бе отправена на 4 януари от премиера на Катар шейх Хамад бен Джасем Ал Тани на среща с генералния секретар на световната организация Бан Ки-мун. Ал Тани председателства специалната комисия на Арабската лига по проблемите на Сирия. "Арабската лига за пръв път изпраща наблюдатели и затова допуска грешки", заяви тогава пред журналисти катарският премиер. Според него наблюдателите нямат опита, натрупан от ООН при сходни мисии.
На 8 януари, след като се запозна с първия доклад на суданския генерал Мохамад Ахмад Мустафа ал Даби, ръководител на наблюдателите в Сирия, Арабската лига реши да увеличи броя на членовете на мисията до 300 и да активизира финансовата, техническата, политическата и информационната подкрепа за дейността на наблюдателите.
Междувременно в Дамаск бе обявена обща амнистия на арестуваните участници в протестите срещу режима.. Президентът Башар ал Асад издаде указ за освобождаването на всички задържани за правонарушения, извършени в периода от 15 март миналата година до средата на януари тази година. С това, поне формално, бе изпълнено едно от основното изискване на Арабската лига, включено в т. нар. пътна карта за излизане от кризата.
Русия внесе в Съвета за сигурност на ООН редактиран текст на резолюция за насилието в Сирия, но западни дипломати казаха, че той не удовлетворява искането им за остро осъждане на репресиите срещу цивилни от режима на президента Башар ал Асад, предаде Асошиейтед прес.
Съветът за сигурност не може да се споразумее за резолюция откакто насилието започна през март заради огромните разногласия между имащите право на вето негови членове. През октомври Русия и Китай наложиха вето на европейска проекторезолюция, подкрепена от САЩ, в която се осъждаше насилието от режима на Асад и се отправяше заплаха за санкции. Москва и Пекин са против споменаване на думата "санкции" и настояват, че трябва да бъде заклеймено и насилието от страна на противниците на Асад.
В средата на декември Русия изненада Съвета, като внесе проекторезолюция, приканваща всички страни да спрат насилието. В текста се посочваше "прекомерната употреба на сила от сирийските власти" и сирийското правителство бе призовано за сложи край на репресиите срещу "упражняващите правото си на свобода на мнение и на мирни събирания" негови опоненти, но не съдържаше заплахи за санкции. Въпреки че руският текст не удовлетворяваше изцяло изискванията на западните страни, САЩ и европейските им съюзници съзряха в него потенциален положителен знак и предложиха поредица от поправки, припомня АП. След това обаче Русия забави отговора си и западните страни неколкократно изразиха недоволство от това.
Според дипломати представеният от Русия проект за резолюция не съдържа нови формулировки, а в него до оригиналния руски текст фигурират предложените от други членове на Съвета за сигурност поправки. Москва изобщо не давала да се разбере дали приема промените или не.