Земетресение с магнитуд 5.8 разтърси днес остров Лусон на Филипините, съобщи германският Център за геофизически изследвания, цитиран от Ройтерс.
Огнището на земетресението е било на дълбочина 10 км, посочи центърът.
Филипините, архипелажна държава в Югоизточна Азия, са изключително уязвими към земетресения и вулканична активност. Тази сеизмична уязвимост се дължи на тяхното географско положение в т.нар. „Тихоокеански огнен пръстен“ – обширна зона, характеризираща се с интензивна тектонична дейност.
Мощен тайфун приближава Филипините, евакуират хиляди хора
Регионът обхваща границите на множество тектонични плочи, чието постоянно движение е основната причина за високата честота на земетресенията.Филипинският архипелаг се намира на мястото на сблъсък между няколко големи тектонични плочи: Филипинската морска плоча, Евразийската плоча и Индо-Австралийската плоча. Филипинската морска плоча, по-специално, е силно активна и се подпъхва под Евразийската плоча, процес, известен като субдукция. Тази субдукция генерира дълбоки океански падини, като Филипинската падина, и е източник на голяма част от сеизмичната активност в региона. Напрежението, което се натрупва по тези разломни линии, се освобождава под формата на земетресения с различна сила и дълбочина.Земетресенията са ежедневие във Филипините.
Ежегодно се регистрират хиляди трусове, по-голямата част от които са слаби и остават незабелязани. Въпреки това, често се случват и по-силни земетресения, които могат да причинят значителни щети и да имат разрушителни последици. Дълбочината на огнищата варира значително, от плитки земетресения на дълбочина няколко километра до дълбоки трусове на стотици километри, което влияе на усещането и разпространението на вълните.
Един от най-опустошителните трусове е земетресението в Лусон през 1990 г. Този трус с магнитуд 7.7 е ударил Северен и Централен Лусон, причинявайки срутвания на сгради, свлачища и цунами в някои райони, като отнема живота на над 2400 души. Друг значим случай е земетресението в Бохол през 2013 г. с магнитуд 7.2.