/ iStock/Getty Images
Пентагонът възнамерява да поиска отпускане на почти 167 милиарда долара от Конгреса на САЩ като част от петгодишен план за модернизиране и обезпечаване на надеждността на ядрените оръжия. Това съобщи Блумбърг, цитиран от БГНЕС.

Според агенцията Министерството на отбраната на САЩ възнамерява ежегодно да увеличава разходите за ядрено оръжие. Според документи на Министерството на отбраната на САЩ, публикувани на 10 февруари, администрацията на президента Доналд Тръмп планира да отдели 28,9 милиарда долара за свързани с това военни програми през фискалната 2021 година (от 1 октомври 2020 г.).

Китай е на второ място в света по производство на оръжие след САЩ

Според агенцията, за фискалната 2022 г. Пентагонът ще поиска 30 милиарда долара за модернизация на ядрените оръжия, а за фискалната 2023 г. - 33 милиарда долара. До фискалната 2024 г. разходите за ядрен арсенал, според плана на Министерството на отбраната, трябва да бъдат увеличени до 37 милиарда долара, а до 2025 г. - до 38 милиарда долара.

Агенцията подчерта, че подробности за петгодишния план за модернизация на ядрените оръжия ще бъдат разкрити от министъра на отбраната Марк Еспер, който ще говори за военния бюджет пред Камарата на представителите днес.

Според Блумбърг, демократите "като цяло подкрепят увеличение на разходите за ядрени оръжия".

Полша ще купи от САЩ 32 изтребителя Ф-35 за 4,6 млрд. долара

В документите на военното министерство на САЩ, публикувани в началото на февруари, беше оповестено, че ще бъдат отпуснати 7 милиарда долара за модернизация на системите за командване, контрол и комуникация на ядрените комплекси през фискалната 2021 г., 2,8 милиарда долара за създаване на нов стратегически бомбардировач В-21, а за изграждането на ядрени подводници с балистични ракети клас Колумбия – 4,4 милиарда долара. 474 милиона долара ще отидат за производство на крилати ракети с далечен обсег с възможност да носят ядрена бойна глава, а 1,5 милиарда долара - за „наземен компонент за стратегическа отбрана“.
БГНЕС