/ iStock

Руският президент Владимир Путин се нуждае от прекратяване на огъня между 7 и 9 май. През това време е невъзможно да се постигне съгласие за следващите стъпки за прекратяване на войната, заяви по време на разговор с журналисти украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от Укринформ.

"Играта на Путин с такава изкуствена "хуманитарна" мисия от 7 до 9 май е разбираема. Той встъпи в длъжност като президент преди 25 години на 7 май и изглежда отговаря на сигналите, които САЩ чрез (специалния пратеник на американския президент Доналд Тръмп за Близкия изток Стив) Уиткоф вече са му предложили. Безусловното прекратяване на огъня е моделът, който американците са предложили. Ние го следваме. От тази или друга дата, за предпочитане по-рано. Да, нека опитаме за 30 дни. Защо 30-дневно прекратяване на огъня? Защото е невъзможно да се договорим за каквото и да е било за три, пет или седем дни", заяви Зеленски. 

"Никой няма да помогне на Путин, за да се създаде мека атмосфера, в която Путин да излезе от изолация на 9 май и всички да се чувстват комфортно и в безопасност - онези лидери, приятели или партньори на Путин, които по една или друга причина ще отидат на Червения площад на 9 май. Просто или сме във война, или Путин показва, че е готов за прекратяване на огъня, за първата част от края на войната. Ние сме готови да започнем от 1-и, 3-и, 5-и (май). Ако му трябва дата от 7-и, не ни интересува. От 7 - 30 дни", подчерта Зеленски. 

Според него, ако Русия наистина е готова да говори за реално прекратяване на огъня, то всички трябва да подкрепят стратегията на САЩ и да прекратят огъня за 30 дни.

"Простият проблем е, че те ви убиват до 7-и, след това си вземат два-три дни за себе си, а на 11-и отново ни нападат с ракети. Просто не виждам никакво предложение в това. Действията ни непрекъснато се отразяват. Казахме, че ако има решение за 30-дневно прекратяване на огъня, всички разбират, че все още е невъзможно да се контролират напълно щурмовите действия навсякъде без сериозен мониторинг или да се спрат всички изстрели по фронтовата линия", подчерта Зеленски.

Той припомни, че дори след 2014 г., по време на прекратяването на огъня, все още на някои места е имало изстрели. Според Зеленски е невъзможно да се постигне пълна тишина (пълно прекратяване на огъня - бел. ред.) на фронта без мониторинг, отбелязва Укринформ.

"Всички разбират какво е пълна тишина. И е невъзможно тя да се постигне без висококачествен мониторинг. Въпреки това, ако има желание, тогава се обявява, че нека да има един месец. Тогава вярваме, че те са готови за следващите стъпки. Изпратили сме всички наши сигнали до американците, британците и французите. Американците са съгласни с нас. Поне официалната позиция на Белия дом беше, че те разбират, че това е просто игра от тяхна страна, незначителен разговор. И двамата се съгласихме (по време на разговора с Доналд Тръмп), че 30 дни са правилната първа стъпка. И ние ще се движим в тази посока", заяви украинският президент. 

Междувременно Русия иска да получи окончателен отговор от Украйна на предложението на руския президент Владимир Путин за тридневно прекратяване на огъня, което да съвпадне с честванията този месец на победата над нацистка Германия във Втората световна война, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на Кремъл, в което Москва разкритикува досегашната реакция на Киев като двусмислена и исторически погрешна. 

В понеделник Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война.

Кремъл съобщи, че 72-часовото прекратяване на огъня ще бъде в сила от 8 и 9 май, когато Путин ще посрещне редица международни лидери, включително китайският президент Си Цзинпин, за тържествата по случай 80-годишнината от победата над нацистка Германия, до 10 май.

От своя страна украинският президент Володимир Зеленски изглежда вече е изключил подобно прекратяване на огъня, като заяви, че е готов да се съгласи само ако примирието продължи поне 30 дни - идея, върху която според Путин има нужда да се поработи доста, преди да стане реалност. Зеленски също така заяви, че предвид продължаващата война с Русия Украйна не може да гарантира безопасността на чуждестранните високопоставени гости, които ще пристигнат в Москва за парада на 9 май.

Руското министерство на външните работи заяви, че коментарите на украинския президент представляват отправяне на заплаха, а заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев заяви, че никой не може да гарантира, че Киев ще доживее до 10 май, ако Украйна извърши нападение срещу Москва по време на честванията на 9 май. 

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков организира специална среща след коментарите на Зеленски. Той заяви пред журналисти, че предложението за тридневно прекратяване на огъня на Путин е било тест, с който да се оцени готовността на Киев да търси мирно решение за слагане на край на конфликта.

"Реакцията на украинските власти на инициативата на Русия за въвеждане на примирие е тест за готовността на Украйна за мир. И ние, разбира се, ще очакваме не двусмислени, а категорични изявления и, най-важното, действия, насочени към деескалация на конфликта във връзка с официалните празници", заяви Песков.

Той обвини украинските власти, че подкрепят "неонацизма" - твърдение, което Киев е отхвърлял неведнъж като невярно, и че не смятат победата над нацистка Германия като достатъчно важна, за да бъде отбелязвана подобаващо.

Песков коментира и съобщенията в медиите, че украински войници ще участват във възпоменателните церемонии във Великобритания за загин

Симеон Томов/БТА