/ БГНЕС
Депутатите в румънския парламент гласуваха против внесения вот на недоверие на правителството.

Вотът беше внесен миналата седмица от депутати от опозиционната Национална либерална партия и от партията Съюз за спасение на Румъния”. Подкрепа на инициативата обяви и парламентарната група на „Народно движение”, която има 25 депутати.

За вота на недоверие гласуваха 161 депутати, а за оставка на правителството бяха нужни 233 гласа.

Половин милион души поискаха оставката на правителството в Румъния (СНИМКИ/ВИДЕО)

Във връзка с масовите протести САЩ изразиха сериозна загриженост от покровителстването на корупционерите в Румъния, демонстрирано от правителството в Букурещ.

Съединените американски щати са дълбоки загрижени от неотдавнашните мерки на румънското правителство, които подкопават правото и отслабват отговорността за корупция и финансови нарушения“, заяви говорителят на Държавния департамент Марк Тонър. Според него действията на правителството на Сорин Гриндяну затрудняват борбата с корупцията.

Протестите започнаха на 22 януари, а участниците им се опасяваха, че след промените в Наказателния кодекс и постановлението за амнистия, направени по инициатива на кабинета, на свобода ще излязат корумпирани политици, а също опасни престъпници.

Правителството обясни своето решение с необходимостта да се разтоварят препълнените затвори.

Заради протестите румънското правителство отмени скандалния корупционен закон, който предизвика най-масовите прояви в страната след падането на диктатора Николае Чаушеску в края на 1989 г., но протестите не спряха.

Румъния отмени спорния указ за декриминализирането на корупцията

В нощта на първи февруари демонстрантите се опитаха да пробият засилените полицейски кордони пред сградата на правителството и замеряха служителите на реда с бомбички, димки и камъни. Полицаите отговориха със сълзотворен газ и палки. Няколко души бяха ранени. Властите съобщиха за няколко задържани, у които са открити бутилки със запалителна смес.

Поправките в закона предвиждаха амнистия на излежаващите присъди, по-малки от 5 години, и декриминализиране на злоупотребата с власт, ако щетите не надхвърлят 200 000 леи (около 40 000 евро).
БГНЕС