Според доклада през зимните месеци страната е отбелязала над 260 рекорда, свързани с топлината и оскъдните валежи
Според доклада през зимните месеци страната е отбелязала над 260 рекорда, свързани с топлината и оскъдните валежи / БГНЕС
Най-топлата зима в Австралия, откакто се води статистика, е била "задвижена" от климатичните промени, предаде ДПА, позовавайки се на доклад на местна неправителствена организация.

Учени прогнозират климатична катастрофа към 2100 г.

Авторите му от Съвета за климата съобщават, че тази година максималните температури през зимата между юни и август в южното полукълбо са се повишили с близо два градуса Целзий над средните.

Последиците от глобалното затопляне в снимки

"Австралия счупи няколко рекорда, при това не от добрите", казва Уил Стифън от Съвета за климата, учреден през 2013 г.
В доклада се посочва, че "изключително топлата и суха зима" е станала 60 пъти по-вероятна в резултат на "влошаващите се климатични промени".

"Без адекватни мерки за справяне с глобалното затопляне, в резултат на повишаването на глобалните температури много топли зими очакват Австралия и занапред", допълва Лесли Хюс от организацията.

Природните катаклизми, които промениха света през 2016 г. (ВИДЕО)

Според доклада през зимните месеци страната е отбелязала над 260 рекорда, свързани с топлината и оскъдните валежи. Сред тях са най-сухият юни в два австралийски щата и най-горещият юли в Сидни.

Авторите на доклада отчитат също, че топлите периоди през зимата са били по-дълги, по-чести и по-интензивни.

Специалистите отбелязват още, че подобни рекордни зимни топлини са предпоставка за повече опасни пожари, които се разразяват по-рано от обичайното и бушуват по-продължително в сравнение с предходни години, унищожавайки огромни площи. 
БТА