Експертна група на Организацията на обединените нации (ООН) е установила седем потенциални места на предполагаеми атаки с химическо оръжия в Сирия, където се надява да започне разследване идния месец, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.
Групата от 24 специалисти, наречена Съвместен разследващ механизъм (СРМ), бе създадена от ООН и Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) през август след атаки с хлор срещу три сирийски села, при които бяха убити 13 души. СРМ е оглавявана от аржентинката Вирхиния Гамба, експерт по разоръжаването. Групата има едногодишен мандат от Съвета за сигурност на ООН, но той може да бъде продължен.
Гамба докладва вчера пред Съвета за сигурност за дейността на СРМ. Тя изброи седем приоритетни случая от 2014 и 2015 г., които СРМ се надява да започне да разследва още в началото на следващия месец. Пет от тях са били регистрирани в северозападната провинция Идлиб и по един - в централната Хама и северната Алепо.
"Ислямска държава" използвала химическо оръжие срещу иракските кюрди
Първите три нападения са приписвани от Запада на сирийските правителствени сили, които според него са използвали хлор. Смята се, че при атаката в Алепо групировката "Ислямска държава" е употребила горчичен газ (иприт).
СРМ ще започне работа на място през първата седмица на март. Експертната група ще се отчита пред Съвета за сигурност на ООН всеки месец.
САЩ: "Ислямска държава" произвежда и използва химически оръжия
"Всяко използване на отровни вещества от всеки, навсякъде и при всякакви обстоятелства е напълно ужасяващо и аз бих искала да уверя хората, групите и правителствата... че тези действия ще бъдат установени и те ще бъдат държани отговорни за (тях)", подчерта Гамба, след като докладва пред Съвета за сигурност на ООН на закрито заседание.
Ислямска държава е използвала химическо оръжие в Сирия, твърдят свидетели
Дори обаче експертите да съставят списък с химическите атаки в Сирия и техните извършители, ще е необходима резолюция на Съвета за сигурност, за да бъдат предприети мерки срещу тях, отбелязва АФП. Русия, която разполага с право на вето, винаги може да блокира съответен проект.
Източник: БТА