Пъстри протести съпътстваха първия ден от откритата в сряда в Рио де Жанейро среща на върха в рамките на конференцията на ООН Рио+20, посветена на въпроса за устойчивото развитие и зелената икономика, предаде Франс прес.
В протестите, в които бяха вложени много артистичност и чувство за хумор, участваха по данни на организаторите около 50 000 души, а по данни на полицията само 20 000.
Демонстрациите бяха под наслова: Световен поход на народите и бяха организирани от около 200 граждански и неправителствени организации в знак на протест срещу зелената икономика - понятие, което се защитава и насърчава по време на конференцията. Според неправителствени организации зелената икономика е параван, зад който стоят опитите на богатите индустриализирани страни да приватизират природата, което ще доведе до увеличаване на разрушаваното на околната среда, ще повиши нивото на бедност и на неравенство.
В протеста на неправителствената организация, нарекла се Революция на лъжицата, жена, боядисала лицето си в синьо и с одежди във формата на глобус, плачеше и молеше за помощ за Земята. Вързана в окови от едър земевладелец, жената викаше: Повече месо за САЩ!, докато мнимият земевладелец носеше окървавена престилка с надписите: MacKiller и Murder King - игра на думи с имената на американските вериги заведения за бързо хранене Макдоналдс и Бъргър Кинг, при която част от имената им бяха заменени с английските думи за "убиец" и "убийство". Това изпълнение символизираше искането на участниците в протеста за промяна на консуматорските навици на хората и беше протест срещу големите групи от хранително-вкусовата промишленост, предава БТА.
Индианци от долината на река Амазонка пък участваха в протеста, тичайки, нарамили отсечен дънер на огромно дърво - местен спорт, който те искат да се включи в програмата на олимпийските игри. Над 1600-те индианци, участващи в протеста, настояха техните земи да бъдат защитени.
Недалеч от тях група южнокорейци протестираха срещу ядрената енергетика и ядрените оръжия.
Придружавана от танк, "построен" от стотици хлебчета от жителите на една от фавелите на Рио, танцьорка на самба танцуваше под ритъма на перкусиите, а нейното изпълнение беше своеобразен призив към лидерите, които участват в конференцията Рио+20 да се борят срещу насилието и глада.
Пъстрото шествие, включващо еколози, работници, чиновници, защитници на правата на цветнокожите, хомосексуалисти, индианци, феминистки и др. прекоси разстоянието от катедралата Канделария по булеварда Рио Бранко, централната артерия в града до площада Синеландия. Шествието обаче предизвика огромни задръстватия, което породи критики от страна на някои еколози, че така колите, попаднали в задръстването, изпускат още повече вредни за атмосферата емисии. Протестът беше съпътстван и от оферта за разпродаване на Земята на търг в сайта eBay, предаде Франс прес.
В сайта се появиха за кратко оферти за продажба на застрашения от изчезване тигър от Суматра или на амазонските гори за смешните суми от 1,5 долара. Идеята беше на Движението за световно развитие, неправителствена британска група, която искаше да покаже как може да бъде определена количествената стойност на екосистемите, после да се спекулира с тази стойност и накрая те да бъдат продадени на онзи, който има най-много пари.
На срещата на върха, която е кулминацията на конференцията Рио+20 присъстват 86 държавни глави, но не и президентът на САЩ Барак Обама. Те трябва да ратифицират в петък декларация, в която се възприема понятието зелена икономика, засилва се управлението на околната среда на глобално ниво и се поставят цели за устойчиво развитие, по примера на целите на хилядолетието на ООН, изтичащи през 2015 г.
Критици на документа, който е от около 50 страници и беше договорен във вторник след месеци на тежки преговори, казват, че в него целите не са амбициозни. Сред критиците са природозащитната организация Грийнпийс и Световният фонд за дивата природа.
Но все пак амбициозни съобщения се чуха в първия ден на срещата на върха в Рио. Президентът на Малдивите Мохамед Уахид, чиято страна- архипелаг от над 1000 острова, е застрашена в Индийския океан от покачването на водите, обяви, че до пет години тя ще стане първата страна морски резерват и той ще е най-големият в света. На практика това означава забрана за ловуване за промишлени цели в богатите на акули, костенурки и риби води на островната държава.
Президентката на Бразилия и домакин на срещата на върха в Рио Дилма Русеф призова пък колегите си към дързост във връзка с решенията си за устойчивото развитие.