/ БГНЕС

Руският президент Владимир Путин даде годишната си пресконференция.

Пресконференцията е комбинирана с телевизионно предаване, в рамките на което граждани могат да разговарят с президента по телефона.

Това е третият път в който този формат се излъчва. 

(Гледайте на живо ТУК:)

Дмитрий Песков, говорител на Кремъл, призова гражданите и медийните лица да се изслушват. Въпросите са задавани от Дмитрий Кулько и Александра Суворова, руски журналисти. 

Фокусът на Путин върху икономиката в началото на пресконференцията му подчертава, че той е добре осведомен за притесненията на руснаците относно тяхното благосъстояние по време на война, особено с оглед на продължаващите западни санкции срещу страната. Посланието му е типично успокояващо:

"Ситуацията като цяло е нормална и стабилна."

Икономика и инфлация

Продължаваме да се развиваме, независимо от усилията на външни сили, заяви Путин. Президентът добави, че Русия е четвъртата най-голяма икономика в света, като пред нея стоят само Китай, САЩ и Индия. Путин добави, че безработицата е рекордно ниска, а някои индустрии продължават да се развиват, а санкциите не са "ключов фактор".

"Имаме някои проблеми с инфлацията", заяви Путин и уточни, че е 9.3%, но приходите на страната растат.

"Очаквах подобен въпрос. Има много такива", добави Путин, когато беше запитан от журналист на Тасс дали победата в Украйна е по-близо. "Ситуацията се променя драстично. Всеки ден наблюдаваме движение по фронтовата линия. Не е важно дали преминаваме 200 или 300 метра. Нашата армия печели квадратни километри всеки ден."

"Доближаваме се до изпълнението на първоначалната задача, поставена в началото на нашата СВО."

Капацитетът на нашата армия се развива. 

Сраженията в Курск

"В този момент битките (в Курск) продължават. Борбата е много сериозна", каза Путин. "Сигурно е, че ще победим, но не мога да кажа точната дата. Има определени планове, аз я знам, редовно ми докладват, но не мога да я споделя, защото враговете ни могат да я чуят."

Ще възстановим всичко - от пътна инфраструктура, до жилища. Ще помогнем на хората, които искат да се нанесат в Курск.  Разпределили сме 108 милиарда рубли за възстановяването на района, добави президентът. 

Дмитрий Кулько зададе въпрос относно заплащането на войниците в Курск, които нямат статут на участници в СВО и следователно получават драстично по-малки заплати. Източник на Кулько изкарва 42 000 рубли (около 770 лв) месечно.

Путин заяви, че това ще се промени и че е "неочаквано" за него. Той се извини и обеща, че ситуацията ще бъде коригирана. Путин обвини Министерството на отбраната, че е пропуснало да забележи разликата в заплатите.

Ядрени оръжия

Последва въпрос към Путин относно промените в ядрената доктрина.

Напомняме, че миналия месец лидерът на Кремъл одобри промени, които определят нови условия, при които Русия ще обмисля използването на своя ядрени арсенал.Според новата доктрина, нападение от неядрена държава, подкрепено от ядрена сила, ще се третира като съвместно нападение срещу Русия.

Питат го дали „съобщението е било получено от Запада“.

„Не знам, трябва да ги попитате“, отговаря Путин.

Той обяснява, че промените в доктрината са свързани с „новопоявяващите се военни заплахи“, като например създаването на противоракетни системи.

Путин подчертава, че ако тези заплахи идват от други държави, Русия има право да използва ядрени оръжия срещу тях.

Орешник и експеримент със Запада

Запитан за "Орешник" — новата балистична ракета на Русия, използвана срещу Украйна през ноември — Путин настоява, че западната технология „няма шанс да я прихване“.

"Нека си представим, че нашата система стои на разстояние 2000 км, но просто дори системи за противоракетна отбрана, разположени на територията на Полша, няма да я достигнат", заяви Путин.

"Няма никакъв шанс тези ракети да бъдат свалени", подчерта руският държавен глава. Той уточни и обсега на новите руски ракети, който е "до 5500 км".

Освен това Путин предизвика Запада на дуел, като предложи експеримент.

"Нека те (западните експерти, които се съмняват в "Орешник" - бел. ТАСС) да ни предложат и нека да предложат на тези на Запад и в САЩ, които им плащат за анализите, да проведем един такъв технологичен експеримент, такъв високотехнологичен дуел на 21 век. Нека да определят някой обект за поразяване, да речем, в Киев. Да съсредоточат там всичките си сили за ПВО и ПРО. А ние ще нанесем там удар с "Орешник". И ще видим какво ще се случи", заяви руският президент.

"Ние сме готови за такъв експеримент", подчерта Путин.

Той заяви също, че ракетите "Орешник" са модерно оръжие, макар че са базирани на предишни руски дизайни.

Русия използва "Орешник" за пръв път на 21 ноември, срещу украинския град Днепър., в отговор на използването на западни ракети с голям обсег за удари по руска територия.

Путин беше попитан за възстановяването на окупираната от Русия територия в Украйна. Той заяви, че руското правителство е инвестирало в пътища, които ще бъдат изградени по "руски национален стандарт", както и в медицински съоръжения и друга инфраструктура.

„В момента се работи в различни области“, отбеляза той, споменавайки реконструкцията на жилища, комунални услуги, както и културни и социални обекти.

„Пътищата ще бъдат изградени по руски стандарт“, добави той, уточнявайки, че проектът продължава, като планират да построят кръгов околовръстен път около Азовско море, което според него вече е вътрешно море.

Той спомена Мариупол в Южна Украйна, като подчерта, че нов път ще го свърже с Донецк.

Путин възнамерява да говори с Асад

Руските медии съобщиха миналата седмица, че Асад и семейството му са получили убежище в Москва, въпреки че все още не е имало официално потвърждение от Кремъл.

„Не съм виждал президента Асад след пристигането му в Москва, но планирам да го направя. Определено ще говоря с него“, заяви Путин в своите първи коментари относно Асад след свалянето на правителството му в Сирия.

Путин заяви, че не е разговарял с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп повече от четири години и не е сигурен кога ще се срещне или ще говори с него в бъдеще.

„Готов съм да се срещна с него, ако той го пожелае“, каза той.

Путин отбелязва, че силите на бившия президент са напуснали постовете си без съпротива, което обяснява бързината на поражението. Той категорично отрича, че крахът на неговия съюзник представлява поражение за Русия.

Москва е подкрепяла страната в продължение на години, а военната мощ на Русия е помогнала на Асад да остане на власт по време на гражданската война в Сирия.

Демографските проблеми

Путин се заема с друг чувствителен въпрос – спада на раждаемостта в Русия.Броят на жените в родилна възраст е намалял с една трета в Русия след разпадането на СССР, казва той.

“Имаме нужда от момичета. Жени”, казва той.

Руският президент също така нарежда на регионалните управители, че дните им на работа трябва “да започват и завършват ” с справяне с демографските проблеми.

Путин каза, че е готов на компромис

Путин заяви, че Русия е подготвена за преговори с Украйна. Той беше попитан дали е готов да направи компромис "по някакъв начин" с Украйна.

Путин отговаря, че "политиката е изкуството на компромиса" и казва, че Русия винаги е казвала, че е подготвена за компромис и преговори.

Той твърди, че Украйна е отказала да проведе преговори.

Путин заяви, че няма да говори с държавния глава на Украйна, а само с парламента, защото президентските избори бяха отложени тази година и той не смята Володимир Зеленски за легитимен. Това ще затрудни изборите, тъй като Украйна няма да проведе нови избори, преди войната с Русия да приключи.

Путин коментира войната в Газа и ситуацията в Сирия  

Руският президент отговори на въпрос на турски журналист относно конфликта в Газа и ситуацията в Сирия.  

„Нашата позиция не е водена от политически сметки“, заяви Путин. Според него решението на палестинския въпрос може да бъде постигнато само чрез премахване на първопричините за конфликта.  

Той подчерта, че Съветът за сигурност на ООН подкрепя решението за създаване на две държави, като отбеляза: „Израел вече е създаден, но Палестина тепърва предстои да бъде създадена.“  

Путин определи това като основен проблем и обвини Израел в продължаващи незаконни дейности. „Не съм сигурен какви точно цели преследва Израел“, добави той.  

Относно действията на Израел в Сирия и движението на израелската армия в буферната зона в Голанските възвишения, Путин заяви, че Израел се опитва да гарантира своята сигурност. Той посочи, че страната строи укрепления и разполага хиляди войници в Сирия, за да се справи със своите предизвикателства в региона.  

Лидерът на Кремъл беше попитан дали е научил нещо за себе си по време на войната.  

„Сега се шегувам много по-малко“, отговори той лаконично.  

След това друг член на аудиторията зададе въпрос какво би направил различно, ако имаше възможността да се върне назад във времето към февруари 2022 г., когато Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна.  

Путин отговори откровено: „Знаейки това, което се случва сега, през 2022 г. бих си помислил, че решението трябваше да бъде взето по-рано.  

„Трябваше да започнем да се подготвяме за тези събития и за специалната военна операция значително по-рано“, добави той, намеквайки за своята гледна точка относно хода на войната и предварителната подготовка на страната.

Основните теми на въпросите, отправени към Путин, са свързани със социална политика(20%), жилища (9%), икономика (9%),здравеопазване ( 8%), жилищни и комунални услуги ( 8%), инфлация (6%) и само 6% за "специалната военна операция", както Русия нарича войната в Украйна.

Двата формата бяха комбинирани за първи път през 2020 година, като тенденцията се затвърди окончателно миналата година. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че това е станало, тъй като Путин не разполага с много свободно време.

Путин отмени събитието през 2022 година, когато руските сили нахлуха в Украйна.

ТАСС съобщава, че към Владимир Путин вече са адресирани повече от два милиона въпроса от граждани.

Повечето от въпросите са свързани с конфликта в Украйна и със здравеопазването, каза Дмитрий Песков.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Божидар Захариев, БТА