Проблемът с ромите в Чехия и Франция се задълбочава
Проблемът с ромите в Чехия и Франция се задълбочава / снимка: Impact Press Group

Районът на Северна Бохемия в Чехия се превръща в арена на насилствени сблъсъци между роми и местни жители, пише сп. "Икономист". Чешкият президент Вацлав Клаус призова полицията да отговори "безмилостно" на ескалацията на напрежението, в основата на което стои тлеещ социален проблем.

Отношенията са обтегнати от години. Бедност, предразсъдъци и престъпност тормозят ромите в Чехия, наброяващи около 300 000 души. През 90-те години на 20 век натискът от Европейския съюз принуди град Усти дан Лабем да разруши стената, която беше издигнал около ромско гето. Мнозина наблюдатели се оплакват, че големи суми (включително от фондовете на ЕС), определени за дейности по интегрирането на ромите, се прахосват за консултанти или безсмислени проекти.

Новият елемент е ответната реакция на ромите. През август трима роми нападнаха с мачете няколко "бели", както в Чехия наричат лицата от неромски произход. Други двайсетина ромски младежи пребиха с палки шестима бели мъже пред дискотека. Огънят се подклажда от крайнодясна партия, но гневът на местните хора се подхранва най-вече от престъпността и миграцията. Фирми за недвижими имоти настаняват ромски наематели в евтини жилища, за да продават ремонтираните им предишни домове в по-богати части на страната. Само в град Румбурк през последните 18 месеца пристигнаха близо 2360 такива роми.

Враговете на ромите ги обвиняват, че не могат да се приспособят към обществото. Много хора настояват те да бъдат вкарани в оградени със стени гета. Подобни призиви се чуват все повече в Словакия, където крайнодесният политик Ян Слота казва, че ромите би трябвало да имат отделна държава, без обаче да посочва къде, предава БТА. Това напомня преследването на евреите и ромите от нацистите и сътрудничеството на чехите в тази дейност, отбелязва "Икономист".

Въпреки че явните неонацистки партии са забранени, дори уважавани чешки политици флиртуват с антиромските настроения. Бившият министър-председател Иржи Кунек започна политическата си кариера, като премести ромски семейства от центъра на град в Чехия в корабни контейнери в покрайнините му. Партията "ТОП09", която е партньор в управляващата коалиция, бойкотира заседанията на правителството, настоявайки за уволняването на известния с антиромските си възгледи съветник в образователното министерство Ладислав Батора. (Той беше преместен на друг пост.)

Батора е протеже на Клаус, който обича да критикува политическата коректност и има склонност да назначава за сътрудници хора, които не зачитат общоприетите норми. Той открито подкрепи заместник-началника на своята канцелария, който попадна под прицел, след като определи участниците в гей парад в Прага през лятото като "хора с отклонения" и се противопостави на "медийното линчуване" на скинари, атакували със запалителни бомби ромска къща. Някои подозират, че Клаус планира да създаде нова националистическа, евроскептична партия, когато напусне президентския пост през 2013 г. Той не би трябвало да има проблеми да спечели подкрепата на разгневените "бели" чехи, пише в заключение "Икономист".

Междувременно френската полиция евакуира близо 200 роми от лагер в Марсилия, предизвиквайки гнева на Лигата за правата на човека, съобщи Франс прес, позовавайки се на местните власти. Според ромска асоциация евакуирането на ромите, сред които има много деца и бебета, започнало малко след 6 часа местно време.

В Марсилия има още два ромски лагера. В този, по-стария, има деца, които ходят на училище. Групата за пореден път ще бъде пръсната и децата няма да могат днес да отидат на училище, каза възмутено председателят на местна секция на Лигата Бернар Ено. Ромските семейства живеели в стари каравани и бараки от ламарина и дъски покрай железопътна линия. Мнозина от тях ще бъдат върнати в Румъния или България, ако не докажат, че могат да се издържат.

Кметството в Марсилия се ангажира на 11 август да организира кръгла маса, за да намери решение, а днес единствената реакция е полицейската, добави с огорчение Бернар Ено.

В операцията, протекла в присъствието на медиите, са участвали близо 150 полицаи и служители на жандармерията. На мястото беше и новият префект по сигурността на департамента Ален Гардер, назначен това лято от правителството на Никола Саркози, за да обуздае разрастващата се престъпност във втория по големина град във Франция.

През лятото на миналата година френското правителство предизвика остри критики в Румъния и в Европейския съюз, след като обяви намерението си да разтури ромските лагери във Франция и да върне жителите им в родните им България и Румъния. Президентът Саркози, превърнал борбата с несигурността в един от приоритетите в политиката си, свърза тогава престъпността с имигрантите.