/ Getty

Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник заяви днес, че търговските преговори с Китай, които продължават втори ден, вървят добре, предаде Ройтерс.

Високопоставени представители на двете страни търсят пробив в търговските си отношения, след като Вашингтон обвини Пекин, че блокира износа на редкоземни елементи, които са от решаващо значение за икономиката на САЩ.

Кевин Хасет, икономически съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп, заяви вчера, че Вашингтон е готов да се съгласи да премахне контрола върху износа на някои полупроводници в замяна на ускоряване на доставките на редкоземни елементи и магнити от Китай.

"(Разговорите продължиха) цял ден вчера и (ги) очаквам (с нетърпение) днес", каза Лътник пред репортери. "Вървят добре и прекарваме много време заедно", добави той.

Вторият кръг от преговорите между САЩ и Китай, който следва телефонния разговор между Тръмп и китайския президент Си Цзинпин миналата седмица, идва в решаващ момент и за двете икономики.

Митническите данни, публикувани вчера, показаха, че износът на Китай за САЩ се е сринал с 34,5 на сто през май - най-резкият спад от времето на пандемията от КОВИД-19.

Въпреки че въздействието върху инфлацията в САЩ и пазара на труда засега е слабо, митата за внос са нанесли удар върху доверието на бизнеса и домакинствата в САЩ, а американската валута остава под натиск.

Преговорите са водени от американската делегация, която включва министърът на финансите Скот Бесънт, министърът на търговията Хауърд Лътник и постоянният търговски представител Джеймисън Гриър. Китайската страна е ръководена от вицепремиера Хъ Лифън.

Вчера разговорите продължиха почти седем часа и бяха възобновени малко преди 13:00 ч. бълг. време днес, като се очаква двете страни да обявят позиции по-късно през деня.

Изказването на Лътник, чието министерство отговаря за контрола върху износа за САЩ, е един от показателите за това колко централно място са заемали редкоземните елементи в преговорите. Той не присъства на преговорите в Женева, когато страните сключиха 90-дневно споразумение за отмяна на някои от реципрочните мита, които Вашингтон и Пекин си наложиха взаимно.

Китай контролира над 90 на сто от световния капацитет за преработка на магнити от редкоземни елементи – ключов компонент в производството на двигатели за електрически превозни средства, припомня Ройтерс.

Решението на Пекин през април да наложи ограничения в износа на широк набор критични минерали и магнити преобърна световните вериги за доставки и предизвика тревога по целия свят.

През май САЩ наредиха спиране на доставките на софтуер за проектиране на полупроводници и химикали, както и на авиационно оборудване, като отмениха издадените преди това лицензи за износ.

БТА / Марин Милков