Пентагонът: До една година Иран ще има материал за атомна бомба
Пентагонът: До една година Иран ще има материал за атомна бомба / снимка: Reuters, архив

До една година иранците ще произведат достатъчно обогатен уран за направата на атомна бомба. Това съобщи днес министърът на отбраната на САЩ Леон Панета и уточни, че САЩ ще направят „всичко необходимо”, за да им попречат, предаде АФП.

„Има консенсус, че ако решат да я направят, ще им отнеме една година, докато успеят да направят една бомба, а после още една или две, за да ги качат на носители”, като например ракети, заяви американският министър пред телевизионния канал CBS. Всички 16 американски разузнавателни агенции смятат, че иранското ръководство е разделено по въпроса дали да се прави или не атомна бомба, и че засега не е взето решение за направата й, въпреки, че продължава изпълнението на спорните си програми, уточнява БГНЕС.

„САЩ и президентът бяха ясни по въпроса, не желаят Иран да разработва атомно оръжие. Това е насока за нас, очевидно също и за израелците, следователно ние споделяме обща цел в случая”, заяви министърът. Той не спомена открито за удари, а се задоволи да потвърди, че „всички варианти са на масата”, и добави: „Ако се наложи да го направим, ще го направим”.

В своята реч за състоянието на съюза миналата сряда, президентът Барак Обама потвърди, че Вашингтон остава решен да попречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, но че „мирно решение на въпроса е още възможно”.

Стана ясно още, че Иран е успял да произведе различни боеприпаси с лазерно насочване. Това заяви иранският министър на отбраната Сардар Ахмад Вахиди по иранската държавна телевизия, предаде АФП. Медията не съобщи подробности за лазерната система за насочване, използвана при тези боеприпаси. „Иран е вече една от петте страни в света, способни да произвеждат такива оръжия, като използва местни технологии”, заяви министър Вахиди.

Миналата седмица министърът на отбраната обяви, че неговото министерство ще разкрие по време на честванията на годишнината от Ислямската революция през февруари 1979 г. информации за различни постижения в областта на морската, въздушната и сухопътната отбрана и в областта на воденето на електронна война.

Междувременно инспектори от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) са започнали критична мисия в Иран за разследване на предположенията за тайна иранска програма за атомни оръжия, пише британският в. „Гардиън”. Тридневната визита започна на фона на растящ икономически натиск от запада и предупреждения за опазване на петролните доставки от Персийския залив от възможна иранска блокада.

Разкритията на екипа на МААЕ могат да окажат голямо влияние върху усилията на САЩ да контролират иранската способност за обогатяване на уран, която според Вашингтон и неговите съюзници може да доведе до производство на ядрени оръжия. Екипът на МААЕ ще посети подземно съоръжение за обогатяване на уран в планината близо до свещения град Кум, на 80 мили южно от Техеран.

Иранският външен министър изрази оптимизъм за визитата на инспекторите от МААЕ, която ще доведе до разбирателство, въпреки световните опасения, че Иран се опитва да разработи атомни оръжия, пише в. „Ню Йорк таймс”. Али Акбар Салехи, който е на посещение в Етиопия, се опита да успокои напрежението. „Ние сме големи оптимисти за мисията и резултата от нея”, заяви Салехи за инспекцията. „Винаги сме се опитвали да следваме принципа на прозрачност в сътрудничеството с МААЕ. Делегацията ще има въпроси и необходимите отговори ще бъдат предоставени”, изтъкна Салехи, цитиран от иранската агенция Мехр.