До 2033 г. глобалният пазар на изкуствен интелект се очаква да достигне 4,8 трилиона долара - приблизително колкото икономиката на Германия, съобщи ООН.
Това може да засегне почти половината от работните места в света.
Изследване: AI е почти двойно по-бърз в откриването на аномалии на плода през бременността
Изкуственият интелект трансформира икономиките и създава огромни възможности, но технологията също така може да задълбочи съществуващите неравенства, предупреди в нов доклад агенцията на ООН за търговия и развитие.
По-конкретно, в документа се предупреждава, че „ИИ може да засегне 40% от работните места в света, предлагайки повишаване на производителността, но и пораждайки опасения за автоматизация и изместване на работни места“.
Докато предишните технологични вълни засягаха предимно работни места с физически труд, секторите с интензивно използване на знания са най-застрашени от въздействието на ИИ.
В Италия излезе вестник, създаден изцяло от изкуствен интелект
Това означава, че развитите икономики със сигурност ще бъдат най-силно засегнати. Те обаче са в по-добра позиция да се възползват от предимствата на ИИ, отколкото развиващите се икономики.
Ръководителят на агенцията Ребека Грийнспан подчерта значението на това да се гарантира, че хората са в центъра на развитието на ИИ, като призова за по-силно международно сътрудничество, за да се „измести фокусът от технологиите към хората, като се даде възможност на страните да създадат съвместно глобална рамка за изкуствен интелект“.
Нов модел на изкуствен интелект интегрира генома на всички биологични видове на планетата
„Историята е показала, че макар технологичният напредък да стимулира икономическия растеж, той сам по себе си не осигурява справедливо разпределение на доходите и не насърчава приобщаващото човешко развитие“, предупрежди тя.