Пекинската зона за икономическо и технологично развитие - или E-Town - е домакин на 12 000 души и хуманоидни роботи от повече от 20 компании в състезание през април тази година.
Маратонът ще бъде с дължина около 21 км, а състезателите-роботи не могат да имат колела и трябва да са високи между 45 см и 2 м. В изявлението си E-Town уточнява, че "състезаващите се роботи трябва да имат хуманоиден вид и механична структура, способна да извършва двукраки движения при ходене или бягане".
Въпреки че това изглежда е първото в света състезание, в което изрично се противопоставят двукраки хора на роботи, това няма да е първият път, в който хуманоиден робот участва в китайско атлетическо състезание.
China is set to host the world’s first marathon featuring both human and robot runners in Beijing’s Daxing district this April, with 12,000 human athletes and dozens of humanoid robots competing in a 13-miles race.😎 pic.twitter.com/RTBiFX3zzB
— ShanghaiPanda (@thinking_panda) January 26, 2025
Миналата есен двукрак робот, наречен Тиангун - да не се бърка с китайската космическа станция със същото име, което се превежда като "небесен дворец" - се включи в полумаратона "Ижаунг" в Пекин към неговия край. Въпреки че пробяга само около 100 метра и не беше особено бърз, роботът получи медал, защото пресече финалната линия.
Само няколко седмици след изненадващия маратонски дебют на Тиангун, роботът-куче RAIBO2 се състезава в пълен маратон седмици по-късно в Южна Корея. Въпреки че четириногото беше значително по-бързо от Тиангун, все пак му бяха необходими почти 4 часа и 20 минути, за да пробяга 26,2 мили (ок. 42 км) - почти два пъти повече от времето на човешкия победител, който постигна време от около два часа и 36 минути.
Тъй като не е нито китаец, нито двукрако, RAIBO2 за съжаление няма да участва в полумаратона в E-Town. Според държавната информационна агенция "Синхуа" обаче Тиангун ще бъде един от участниците и се предполага, че ще може да бяга с 10 километра в час, когато състезанието ще се проведе.
Същата агенция съобщи също, че по-късно тази година, през август, Пекин ще бъде домакин на спортно събитие, включващо изцяло роботи, което ще включва не само състезания по лека атлетика, но и футбол - не е ясно дали медията използва американското или европейското определение за спорта - и "цялостни умения и други сценарии за приложение".
Въпреки че не можем да знаем колко бързи ще бъдат тези бягащи роботи, докато не ги наблюдаваме в действителност, нямаме търпение да гледаме.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня