Посланикът на Либия в САЩ Али Ауджали взе отношение по делото в Триполи срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар в интервю, поместено на сайта на Съвета за външни отношения /Council on Foreign Relations/ www.cfr.org. Интервюто е посветено на различни теми, една от които е делото в Триполи.
Интервюиращият - заместник-редакторът на сайта Робърт МакМахон определя процеса като един от най-тежките нерешени въпроси между западните страни и Либия и припомня, че САЩ и други наблюдатели са заявили, че процесът по обвинение за заразяване на либийски деца с вируса на СПИН е неправдоподобен.
На въпрос дали вижда признаци за решаване на случая, посланикът на Либия в САЩ посочва, че това е много деликатен вътрешнополитически въпрос. От болестта са засегнати 429 деца, което означава 429 семейства и хиляди роднини, казва той.
На тезата, че заразяването се дължи на проблем с хигиената Али Ауджали отговаря, че в Либия има стотици болници, а проблем е възникнал само в болницата в Бенгази. Посланикът посочва още, че отношенията между Либия и България са добри и не би имало причина либийските власти да изфабрикуват обвинения срещу българските медицински сестри.
Посланикът на Либия в САЩ заявява още, че съществува либийската традиция "дия" - пари за кръв - за случаи на неволно или умишлено убийство, когато семействата на пострадалите получават парична компенсация. Според посланика такъв вариант се обмисля от САЩ и ЕС.
На въпрос дали би могло да се намери решение чрез международен механизъм в помощ на пострадалите и семействата им, посланикът на Либия в САЩ отговаря, че пострадалите деца трябва да получават добра медицинска помощ, докато са живи, а семействата им трябва да бъдат обезщетени. Ауджали посочва, че е създаден фонд от либийци и от фондация Кадафи, в който могат да участват различни държави и правозащитни организации.
Посланикът на Либия в САЩ заявява, че е оптимист и смята, че скоро ще бъде намерено решение на проблема. /БТА/