Условията на президента Владимир Путин за прекратяване на войната в Украйна включват обещание в писмен вид от западните лидери, че ще спрат разширяването на НАТО на изток и ще отменят част от санкциите срещу Русия.
Това заявиха пред Ройтерс три руски източника, запознати с преговорите.
Американският президент Доналд Тръмп многократно е подчертавал, че иска да сложи край на най-смъртоносния конфликт в Европа от Втората световна война насам, и в последните дни изразява все по-голямо недоволство от Путин, като предупреди, че руският лидер „си играе с огъня“, отказвайки да се включи в преговори за прекратяване на огъня с Киев, докато неговите сили напредват бавно на бойното поле.
След повече от двучасови разговори с Тръмп миналата седмица Путин заяви, че е съгласен да работи с Украйна по меморандум, който ще очертае основните линии на мирно споразумение, включително сроковете за прекратяване на огъня. Русия твърди, че в момента изготвя своя версия на меморандума и не може да прецени колко време ще отнеме това.
Киев и европейските правителства обвиняват Москва, че бави процеса.
„Путин е готов да сключи мир, но не на всяка цена“, заяви високопоставен руски източник, запознат с мисленето на най-високо равнище в Кремъл, който говори при условие за анонимност.
Трите руски източника заявиха, че Путин иска „писмено“ обещание от големите западни сили да не разширяват военния алианс НАТО на изток – което е прост начин да се изключи официално членството на Украйна, Грузия и Молдова.
Русия иска също Украйна да бъде неутрална, "да бъдат отменени някои западни санкции, да бъде решен въпросът с замразените руски активи в Запада и да бъде гарантирана защита на рускоговорящите в Украйна".
Първият източник обясни, че ако Путин осъзнае, че не може да постигне мирно споразумение на свои условия, ще се опита да покаже на украинците и европейците чрез военна сила, че „утрешният мир ще бъде още по-болезнен“.
Путин и руски официални лица многократно са заявявали, че всяко мирно споразумение трябва да се занимае с „коренните причини“ за конфликта, което е препратка към обявените от Москва военни цели за „денацификация“ и демилитаризация на Украйна.