Приложението "ТикТок" (TikTok) престана да работи за около 170-те си милиона американски потребители късно снощи преди влизането в сила днес на закона, който го спира от съображения за национална сигурност, предаде Ройтерс.
Ден преди встъпването си в длъжност новоизбраният президент Доналд Тръмп написа в социалната си мрежа "Трут соушъл": ДА СПАСИМ ТИКТОК! (SAVE TIKTOK!).
По-рано той заяви, че след встъпването си в длъжност най-вероятно ще даде на "ТикТок" 90-дневна отсрочка - обещание, което "ТикТок" цитира в съобщение до потребителите на приложението.
"В САЩ бе приет закон за забрана на "ТикТок". За съжаление това означава, че засега не можете да използвате "ТикТок". Имаме късмет, че президентът Тръмп даде знак, че ще работи с нас върху решение за възстановяване на "ТикТок", щом встъпи в длъжност. Моля, останете на линия", се казва в съобщението за уведомяване на потребителите, преди "ТикТок" късно снощи да изчезне от магазините за приложения на "Епъл" (Apple) и "Гугъл" (Google).
Дори да е временно, безпрецедентното спиране на приложението - собственост на китайската компания "Байт Денс" (ByteDance), ще има значително въздействие върху американско-китайските отношения, вътрешната политика на САЩ, социалните медии и милионите американци, които зависят от приложението в икономически и културен план, отбелязва Ройтерс.
САЩ никога не са забранявали голяма социална медийна платформа. Законът, приет с огромно мнозинство от Конгреса, дава на бъдещото правителство на Тръмп широки правомощия да забранява или да иска продажбата на други приложения, собственост на Китай. От снощи недостъпни за американските потребители са и други приложения на "Байт Денс" като "КапКът" (CapCut) и "Лемън 8" (Lemon8).
"Удължаването с 90 дни най-вероятно ще бъде направено, защото е уместно. Ако реша да го направя, вероятно ще го обявя в понеделник", каза Тръмп вчера в интервю за телевизия Ен Би Си.
"ТикТок", който завладя близо половината американци, предупреди в петък, че ще спре да работи в САЩ на 19 януари, ако администрацията на президента Джо Байдън не даде гаранции на компании като "Епъл" и "Гугъл", че няма да бъдат подложени на принудителни мерки след влизане в сила на забраната.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня