Италианската полиция може да се въоръжи с електрошокови пистолети
Италианската полиция може да се въоръжи с електрошокови пистолети / снимка: БГНЕС

Полицейските сили на Италия могат да приемат на въоръжение електрошоков пистолет, след като законопроектът получи одобрението на парламентарната комисия по конституционните въпроси, съобщиха днес местни медии. Законопроектът, внесен от опозиционната партия "Форца Италия" на Силвио Берлускони, предвижда пробен период за употреба на оръжието и предварителни консултации с министерството на здравеопазването.

Преди да бъде подложен на дебат в долната камара, документът вече предизвика отрицателни реакции сред други опозиционни сили. Движението "5 звезди" на комедийния актьор Бепе Грило излезе със становището, че е по-добре средствата за закупуване на оръжието да бъдат използвани за повишаване на заплатите на полицейските служители вместо да се харчат за "пистолети играчки". Партията "Левица, екология, свобода" смята, че налице е опасност от "безразборна употреба" на новото оръжие.

Според специалисти италианските полицейски сили вероятно ще получат електрошоковия пистолет "Тейзър" (Taser), произвеждан от американската компания "Тейзър интернешънъл" (TASER International, Inc.) с централа в Скотсдейл, щата Аризона.

Неговата разработка е започнала през 1969 година от изследователя в НАСА (Националното управление за аеронавтика и изследване на космическото пространство) Джек Кавър. Първият модел е завършен след пет години и откривателят взаимства името на въображаемата "електрическа пушка на Томас А. Суифт" (Thomas A. Swift's electric rifle, TASER) - главен герой от поредицата юношеска научна фантастика, пусната през 1910 година. Прототипът обаче използва барутен заряд, поради което е класифициран като огнестрелно оръжие.

Едва през 1994 година завършва разработката на нов модел, при който двата стреловидни електрода се изстрелват посредством заряди от азот под налягане и при съприкосновение с тялото на живата цел предизвикват електрически удар и нервно-мускулна парализа с последваща неизбежна загуба на равновесие и обездвижване. При стрелба от дистанция пистолетът "Тейзър" не причинява болка, но в режим на "контактно поразяване", когато е опрян в тялото на живата цел, предизвиква болезнен удар както всички останали електрошокови уреди.

Най-разпространени са моделите М26 предимно с военно предназначение, Х26 за полицейски нужди и Ц2 за гражданска употреба. Тези модели произвеждат еднократен изстрел, след което се налага презареждане или преминаване на режим "контактно поразяване". Разликата е, че при двата професионални модела разстоянието за стрелба е до 10,6 метра, докато при гражданската модификация максималната дистанция е 4,5 метра. От 2009 година се произвежда и моделът "Тейзър" Х3, който произвежда три последователни изстрела без презареждане.

Според частични данни за някои страни в Европа подходът към елетрошоковото оръжие е разнообразен. Неговото притежаване от граждани е забранено и преследвано от закона във Великобритания, Германия, Ирландия, Финландия и Швеция, но там е на въоръжение в полицейските сили. С пистолети "Тейзър" са въоръжени също полициите на Гърция и на Франция. Електрошоковото оръжие не подлежи на ограничения в Исландия, а в Чехия полицията дори го препоръчва на лицата от така наречените уязвими категории като жени и пенсионери. В САЩ пистолетите "Тейзър" не са класифицирани като огнестрелно оръжие и могат свободно да бъдат притежавани и публично носени в 45 щата. Забрани за гражданите действат във федералния окръг Колумбия и в останалите пет щата - Хаваи, Масачузетс, Ню Йорк, Ню Джърси и Роуд Айланд, както и в отделни градове и щатски окръзи.

Източник: БТА