Европейският съюз наложи 14-та поредица от санкции срещу Сирия. Решението бе взето единодушно на срещата на външните министри от ЕС в Люксембург, предадоха ИТАР-ТАСС и ДПА. "Санкциите са приети и ще влязат в сила от вторник", се казва в декларация на министрите, одобрена на форума.
Пакетът включва забрана да бъдат изнасяни за Сирия луксозни стоки и разширява донякъде списъка на техниката с двойно предназначение,чиито доставки също са забранени, тъй като тя "може да се използва за вътрешни репресии". Основното ембарго на ЕС върху доставките на оръжия и полицейска техника за Сирия е в сила вече над една година.
Поредният блок от европейски санкции срещу Сирия за пръв път не включва и разширяване на "черния списък", в който влизат вече 126 души, включително президентът Башар ал Асад и семейството му, сирийски чиновници и бизнесмени. Забранено им е да влизат в Европа, а банковите им сметки трябва да бъдат замразени. Освен това има забрана европейският бизнес да контактува с над 40 организации, близки до сирийския режим, включително с националния авиопревозвач, централната банка и редица компании, работещи за износ, допълва БТА. По-рано ЕС наложи забрана върху европейско-сирийската търговия с оръжия, петрол и петролни продукти.
В краткосрочна перспектива ЕС настоява сирийското ръководство да изпълни условията на споразумението за прекратяване на огъня и да подкрепя изцяло мисията на международните наблюдатели. В дългосрочна перспектива се иска оставка на президента Башар ал Асад и предаване на властта на преходно правителство, което да предприеме демократични преобразования, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Швейцария затегна мерките си срещу сирийския режим, като наложи санкции на майката и съпругата на сирийския президент Башар Асад - Аниса и Асма, предаде Франс прес. Санкции бяха наложени и на някои членове на сирийското правителство - на сестрата на Асад - Бушра, Манал, съпругата на брата на Асад Махир. Последният е начело на Републиканската гвардия. Берн се аргументира, че четирите жени, срещу които са наложени санкциите, се възползват от режима, бидейки свързани лично с него.
Седем министри, един бизнесмен и две петролни фирми също са вписани в списъка на личности и компании, обект на швейцарските санкции. Сега в черния швейцарски списък влизат 127 физически и 40 юридически лица, на които са наложени подобни наказателни мерки.
Санкциите включват замразяване на авоарите в Швейцария и забрана за влизане на швейцарска територия.
Най-малко 23 души бяха убити в Сирия, повечето в размирния град Хама, съобщиха за ДПА местни активисти. При артилерийски обстрел на квартал Ал Арбаин в град Хама загинаха най-малко 20 жители. Трима души бяха убити при стрелба в околните селища по-рано, заявил активистът Фирас ал Хамауи.
Сирия рискува да бъде въвлечена в пълномащабна гражданска война, ако мирният план на международния посредник Кофи Анан се провали, предупреди днес външният министър на Люксембург Жан Аселборн преди началото на срещата на външните министри от ЕС в страната му, предаде ДПА. "Планът на Анан е единственият инструмент, който имаме като световна общност", допълни Аселборн. "Военно решение в Сирия ще вземе хиляди жертви, така че се нуждаем от политическо решение. Ето защо трябва да направим всичко възможно да увеличим натиска върху режима на Асад да спре насилието, да позволи хуманитарна помощ и да започне диалог", допълни той.
Германският държавен министър за външните работи Михаел Линк посочи, че ЕС очаква пълно прилагане на плана на Анан, без никакви "но" и "или". Пред журналисти преди началото на срещата на първите дипломати на ЕС той допълни, че са необходими ясни сигнали до Асад, че не може да продължава да се крие зад гърбовете на Русия и Китай.