Европейският съюз наложи санкции на седем сирийски министри за ролята им в кървавите репресии - поредната стъпка на Европа за оказване на натиск върху президента Башар Асад, предаде Ройтерс. ЕС публикува списък с високопоставени официални лица, които подпомагат материално насилието в страната.
Списъкът със сирийски министри, публикуван в Официалния вестник на ЕС, налага забрана за пътуване и замразява авоарите на министрите, включително на министъра на здравеопазването Уаел ал Халки, заради отказа му да предостави медицински грижи на протестиращите.
Министърът на комуникациите и технологиите Емад Сабуни е обвинен, че ограничава достъпа до медиите. Транспортният министър Файсал Абас също е в списъка заради осигуряваната логистична подкрепа за репресиите.
Министърът на просветата Салех ал Рашед е допуснал училища да бъдат използвани за импровизирани затвори.
Лицата, включени в списъка, нямат право да пътуват до ЕС и авоарите им в европейските финансови институции са замразени.
Петролният министър Суфиан Алау и министърът на промишлеността Аднан Салахо, както и министърът по президентските въпроси Мансур Фадлалах Азам също са в списъка.
Изключвайки възможноста от военна интервенция, подобна на либийската, френският външен министър Ален Жупе заяви, че опциите на ЕС са ограничени, пише БТА. "Докато не сме спрели убийствата, ние сме безсилни, но не сме бездейни", заяви Жупе пред швейцарското радио.
Междувременно върховният комисар на ООН за правата на човека Нави Пилай призова в Съвета за правата на човека за незабавно хуманитарно примирие в Сирия, което да сложи край на насилието и да позволи на ООН да помогне на населението, предаде Франс прес. "Трябва да има незабавно хуманитарно примирие, за да се сложи край на боевете и обстрела", заяви Пилай пред 47-те страни членки на Съвета. "Въпреки че е трудно да се определи с точност броят на жертвите, на 15 февруари 2012 година правителството съобщи за 2493 цивилни и 1345 войници и полицаи, убити между 15 март 2011 г. и 18 януари 2012 г.", допълни тя. Пилай изтъкна, че според информацията, с която разполага, реалният брой на жертвите може би надминава в голяма степен тези числа. Тя отбеляза, че ситуацията в Сирия се влошава бързо през последните седмици. Пилай изтъкна, че според информацията, с която службата й разполага, масовите кампании на сирийските военни и силите за сигурност с арести и нападения срещу правителствени опоненти са лишили много цивилни от храна, вода и медикаменти.
Сирийската делегация в Съвета на ООН за правата на човека се възмути от свиканите спешни дебати за Сирия и напусна залата, определяйки ги като "стерилни", посочва АФП. "Смятаме, че истинската цел на това заседание е да се разпали пламъкът на тероризма в нашата страна, поради което делегацията се оттегля от този стерилен дебат", заяви сирийският представител в ООН Фейсал Хабас Хамуи, като обясни, че делегацията му не признава легитимността на тази сесия и на каквито и да било недоброжелателни резолюции. Сирия призова страните да спрат да подстрекават към религиозно разединение и да осигуряват оръжия на опозиционните сили в страната и изтъкна, че санкциите, налагани от някои страни, не позволяват на Дамаск да купува лекарства и горива, посочва Ройтерс, като се позова на изявление на Хамуи.
Франция заяви, че Съветът за сигурност на ООН ще започне работа по проекторезолюция за спиране на насилието в Сирия и осигуряване на хуманитарен достъп до пострадалите, предаде Ройтерс. "Днес в Съвета за сигурност започва работа по предложение за резолюция за спиране на насилието в Сирия и за хуманитарен достъп до най-тежко засегнатите райони и хора", каза пред репортери говорителят на външното министерство Бернар Валеро, като добави, че фокусът е върху обсадения град Хомс. "Надяваме се, че Русия и Китай няма да се противопоставят на предложената резолюция", заяви той.По думите му при сегашната "спешна ситуация е време всички членове на съвета, без изключение, да спрат това варварство".
Тунис е готов да предостави убежище на сирийския президент Башар ал Асад, твърди туниският държавен глава Монсеф Марзуки в интервю за в. "Прес", което ще бъде публикувано утре, предаде Франс прес. "Тунис е готов да предостави убежище на сирийския президент Башар ал Асад и неговите близки в рамките на политическо решение на сирийския конфликт", посочва Марзуки. На международната конференция на "Приятелите на Сирия" с участието на шейсетина държави, състояла се в петък в Тунис, Марзуки поиска да бъде предоставен имунитет от съдебно преследване на Башар ал Асад и семейството му. Туниският президент спомена, че Русия би могла да даде убежище на Асад.
Ливанският президент Мишел Слейман настоява членството на Сирия в Арабската лига да бъде възстановено и смята, че трябва да има консенсус между всички араби, предаде Асошиейтед прес.
Лигата, в която членуват 22 страни, гласува почти единодушно през ноември за прекратяване на членството на Сирия заради кървавите репресии срещу народния бунт. Единствено Ливан, Йемен и Сирия гласуваха против.
Сирия трябва да се върне в Арабската лига заради общите интереси на арабския народ, заяви днес Мишел Слейман по време на официално посещение в Румъния. Той изтъкна пред журналисти, че нито една арабска страна не трябва да бъде изключвана от организацията.
Слейман допълни, че Ливан е сред първите страни, призовали сирийските власти да се съгласят на диалог със сирийския народ.