Глобалното затопляне може да коства на световната икономика загуби, достигащи до 7 трилиона долара, ако правителствата не вземат спешни мерки в следващите 10 години. Този извод прави в доклад от 700 страници сър Никълъс Стърн, бивш главен икономист на Световната банка, предадоха Франс прес и Ройтерс.
Докладът е разработен по поръчка на британското министерство на околната среда и ще бъде представен официално в понеделник. Той е първият значим принос на икономист по темата за глобалното затопляне, заинтригувала досега главно учените по света.
Дори и незабавно да се сложи край на замърсяването, парниковите газове в атмосферата ще продължат да предизвикват затопляне на климата в продължение на още 30 години, а нивото на моретата ще продължи да се покачва в продължение на век, се казва още в доклада.
Температурите ще нараснат с 2-3 градуса в следващите 50 години, ако се запази настоящата тенденция. Ако емисиите на парникови газове продължат обаче да нарастват, температурите дори ще се повишат с още няколко градуса и това ще има тежки последствия предимно за бедните страни по света.
200 милиона души могат да станат жертви на наводнения или суши, породени от глобалното затопляне на планетата. Топящите се ледници ще повишат първо риска от наводнения, а после ще намалят запасите на планетата от вода и това ще застраши една шеста от населението на Земята, главно в Индия, части от Китай и Южноамериканските Анди.
Реколтите ще намалеят и това ще направи милиони хора, най-вече жителите на Африка, неспособни да си произвеждат храна. Нарастващото ниво на моретата може да стане причина за смъртта на стотици милиони хора годишно, се казва в доклада.
Според бившия експерт на Световната банка човечеството трябва да похарчи в борбата с глобалното затопляне 1 процент от годишния брутен вътрешен продукт на планетата, тоест близо 350 милиарда долара, ако не иска ръстът на този феномен да се повиши с 5 до 20 пъти.