Бразилското правителство официално се извини за изтезанията, на които е била подложена бившият президент Дилма Русеф от военната диктатура, когато тя е била млада активистка през 70-те години, предаде АФП.
Русеф, близка до президента Луис Инасио Лула да Силва, по това време е била част от марксистка партизанска група, се е борила срещу диктатурата, управлявала страната от 1964 г. до 1985 г.
Арестувана през 1970 г. на 22-годишна възраст, тя е хвърлена в затвора и измъчвана, включително с електрически шокове.
„Бразилската държава се извинява за всички жестокости, които диктаторският режим е причинила на вас и вашето семейство“, заяви в четвъртък Ана Мария Лима де Оливейра, председателка на комисията за амнистия, която се занимава с наследството на военния режим, по време на заседание в Бразилия.
77-годишната Русеф търсеше официално признание за преживяното насилие.
През 2022 г., по време на управлението на правителството на президента Жаир Болсонаро, комисията отхвърли молбата ѝ, но Русеф обжалва решението. Сега тя спечели обжалването и получи обезщетение в размер на около 17 700 долара. Русеф е прекарала почти три години зад решетките, преди да влезе в политиката през 80-те години.
Когато Лула дойде на власт през 2003 г., той я назначи за министър на енергетиката, след това за шеф на кабинета си и накрая за свой наследник. Тя встъпи в длъжност през 2011 г. като първата жена президент на Бразилия. Спечели и втори мандат, който приключи преждевременно с импийчмънта ѝ по обвинения в манипулиране на публичните разходи.
От 2023 г. Русеф е президент на Новата банка за развитие на БРИКС.