Министерството на отбраната на Беларус съобщи, че войници от наемническата компания "Вагнер" са пристигнали от Русия и обучават беларуските сили, предаде ДПА.

Местонахождението на бойците е предмет на множество спекулации, откакто финансираната от руското правителство компания, ръководена от Евгений Пригожин, организира миналия месец кратък бунт срещу ръководството в Москва.

Войниците на Вагнер започнаха работа като инструктори по редица военни дисциплини в лагер в град Осиповичи, на около 100 км югоизточно от столицата Минск, съобщи беларуското министерство на отбраната.

Кремъл обмисля легализирането на частните военни компании

В канала си в Telegram министерството публикува видеоклип, който според него показва как мъже в лагера се обучават да боравят с оръжие. Във видеото се казва, че бойците от "Вагнер" предават бойния си опит на беларуските въоръжени сили. В клипа се вижда също как беларуски войници благодарят за обучението. 

"Вагнер" изигра важна роля при руската инвазията в Украйна. Бойците от компанията често се биеха редом с редовната руска армия и станаха особено известни при интензивните сражения около източния град Бахмут. При драматичен акт на неподчинение на Кремъл обаче през юни Пригожин накара наемниците си да окупират руския град Ростов на Дон, а след това изпрати военни колони към Москва.

Пригожин наеднократно е наричал руското военно ръководство корумпирано и некомпетентно и в продължение на месеци се оплакваше, че вагнеровци не получават достатъчно боеприпаси.

„Вагнер“ предаде оръжието си на руските въоръжени сили

Путин определи бунта като "измяна". Малко преди войските му да стигнат до Москва, след преговори с Кремъл, в които посредник беше беларуският президент Александър Лукашенко, Пригожин нареди на силите си да се изтеглят. Лукашенко предложи на бойците на Вагнер убежище, ако откажат да служат в руската армия, както предложи Путин след бунта.

Пригожин и десетки негови командири се срещнаха с Путин в Кремъл няколко дни след бунта, но руското ръководство не огласи подробности от тричасовите разговори.

Оттогава "Вагнер" предаде голяма част от своите оръжия, боеприпаси и военно оборудване на руското министерство на отбраната. Путин увери наемниците, че се ползват с имунитет срещу съдебно преследване и им предложи договори с министерството. Твърди се обаче, че мнозинството от членовете на ЧВК-то все още стоят зад Пригожин, който се скри.

В последните дни в социалните мрежи се появиха предположения че армията на "Вагнер" може да е на път към Беларус.
Десислава Иванова/БТА