Близо 50 000 е броят на жертвите при земетресението в Хаити
Близо 50 000 е броят на жертвите при земетресението в Хаити / Reuters

Броят на жертвите при силното земетресение в Хаити преди два дни е между 45 хиляди и 50 хиляди, съобщи високопоставен представител на местната организация на Червения кръст, цитиран от Ройтерс и БТА. Според него 3 милиона души са засегнати от труса - ранени са или са останали без дом.

"Никой не знае с точност, никой не може да потвърди числа", подчерта в същото време служителят на Червения кръст. Броят на жертвите при труса може да надхвърли 100 хиляди, предположи вчера хаитянският премиер Жан-Макс Белрив.

Министрите на хуманитарната помощ и развитието от Европейския съюз ще имат извънредна среща в Брюксел в понеделник, за да обсъдят помощта за Хаити, предаде Франс прес. Върховният представител на Съюза за външната политика Катрин Аштън. уточни, че срещата ще има за цел да координира усилията на отделните държави и да ги активизира.

Върховният представител на ЕС за външната политика съобщи още, че ще пътува идната седмица до Вашингтон, за да обсъди помощта за Хаити. Ще разговаряме за много неща с американския държавен секретар Хилари Клинтън, но голяма част от дискусиите ще е посветена на Хаити, отбеляза Катрин Аштън. Посещението в Съединените щати ще е първото за Аштън извън Европейския съюз, откакто пое поста, посочва ДПА.

Близо 50 000 е броят на жертвите при земетресението в Хаити
netinfo

Американският президент Барак Обама съобщи, че ще деблокира незабавно 100 милиона долара помощ за Хаити, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес. "Една от най-големите спасителни операции в нашата най-нова история" се насочва към Хаити, подчерта Обама. Той уточни, че помощта за най-бедната държава на американския континент ще се увеличи през годината.

Съединените щати вече изпратиха в Хаити питейна вода и лекарства, а американски спасители участват в търсенето на оцелели и транспортирането на ранени. Обама предположи, че разполагането на целия американски контингент от спасители на място ще отнеме няколко дни заради повредените пътища, летища, пристанища и комуникационни връзки.

Заобиколен от членовете на своето правителство, сред които държавният секретар Хилари Клинтън, Обама подчерта, че Хаити е "приоритет номер едно за техните министерства в този момент". Американският президент призова своя предшественик Джордж Буш да помогне на друг бивш държавен глава на САЩ - Бил Клинтън, при координирането на американската помощ за Хаити. Клинтън е специален пратеник на ООН за най-бедната страна в Западното полукълбо. Той отправи призив за финансова помощ, "дори един-два долара", за опустошената от земетресението карибска държава.

Близо 50 000 е броят на жертвите при земетресението в Хаити
netinfo

В бедстващата страна първите спасителни екипи и хуманитарни пратки започнаха да пристигат още тази вечер, предадоха световните агенции.

В столицата на Хаити Световната програма по прехраната започна раздаването на първите пратки с храни на хиляди пострадали от опустошителното земетресение.

Спасителни екипи на ООН вече започнаха работа по издирване на оцелели и по оказване на помощ на спасилите се. Във връзка със спасителните операции ООН описа ситуацията в Хаити като логистичен кошмар. Летището в Порт-о-Пренс работи, но трудно се справя с приемането на десетки полети с хуманитарни пратки и спасители. Пристанището в столицата пък пострада от труса и това засега пречи на доставките на помощи по море, предаде Асошиейтед прес.

В Хаити вече пристигнаха и първите спасителни екипи от Европа. Това са спасители от Френските Антили и от Великобритания. Всеки момент ще пристигнат и екипи от Италия, Белгия и континентална Франция. До края на деня се очакват специалисти от Белгия, Люксембург, Франция, Великобритания и Исландия. 10 екипа на Червения кръст също пътуват към пострадалата страна. В тях има около 100 спасители и експерти по оценяване на щетите. Червеният кръст вече ангажира и 1700 местни доброволци.

Неправителствената бразилска организация "Вива Рио", която помага за социалното развитие на Хаити сигнализира, че в Порт-о-Пренс има много случаи на ограбване на магазини и на жилищни сгради, предаде Франс прес. В различни части на столицата се чува и стрелба. Според служители на организацията вероятно огънят се открива от хора, които се опитват да се предпазят от плъзналите из града мародери. Засега в града не се забелязват сини каски на ООН, които да се опитват да въведат ред, защото миротворците на ООН работят по разчистването на главни пътища, за да улеснят достъпа на спасителните екипи и на хуманитарните пратки до пострадалите райони.

Мисията на ООН в Хаити наброява 7000 военни, 2000 полицаи, 490 международни
цивилни служители, 1200 местни цивилни служители и 200 доброволци, пръснати из цялата страна. Тези сили бяха разположени след кървавия бунт от 2004 година. Засега над 100 души от мисията на ООН в Хаити се водят за изчезнали. Европейската комисия обяви също, че служител на мисията й в Хаити се води за изчезнал. Световната програма по прехраната обяви, че засега 20 от нейните 70 местни служители също се водят за изчезнали. Световната организация по миграцията също издирва 89 от служителите си, изпратени на мисия в Хаити. Единствено ЮНЕСКО засега потвърди, че неговите служители в Хаити са оцелели при труса.

Канада обяви, че ще отпусне 100 милиона долара. Страната започна и евакуацията на канадски жители от Хаити. Отава изпраща и два военни кораба, хеликоптери и военнотранспортни самолети.

Великобритания деблокира 6,15 милиона британски лири /6,87 милиона евро/ за оказване на спешна помощ на Хаити и изпраща 10 тона оборудване за спасителните операции, в които ще участват и 71 британски спасители.

Франция изпрати от Мартиника към Хаити 3 военнотранспортни самолета със 100 души спасители и 12 тона хуманитарни помощи. Още един самолет с 12 тона помощи и 60 служители на френската Гражданска защита отпътува от Париж за Хаити. Париж потвърди и че двама французи засега са загинали при земетресението и започна евакуацията на 91-те ранени в труса френски граждани от Хаити за Мартиника. Същевременно в знак на солидарност с бедстващата страна Париж обяви, че преустановя временно експулсирането на незаконно пребиваващи във Франция хаитянски мигранти към родината им.

Испания отпуска 3 милиона евро и изпраща 6 самолета с екипи и помощи за бедстващата страна. Италия отпуска 1 милиона евро спешна помощ. Половината от тези пари ще бъдат за Световната програма по прехраната, а другата половина за Червения кръст. Рим изпраща и 2 самолета с експерти и полева болница и 20 хирурзи. Германия отпуска спешна помощ от 1,5 милиона евро. Холандия деблокира пък 2 милиона евро. Норвегия дава 2,7 милиона евро на норвежките неправителствени организации, които ще помагат на пострадалите в Хаити. Дания отпуска 1,34 милиона евро. Белгия изпраща екип от лекари и полева болница с персонал 20 души, както и 33 спасители и 4 кучета, обучени да търсят затрупани хора. Португалия изпраща военнотранспортен самолет и 32 спасители от Гражданска защита. Русия изпраща 4 самолета с помощи, медикаменти, спасители и полева болница с 20 лекари. Полша изпраща близо 70 спасители с 12 кучета. Чехия отпуска 192 000 евро помощ.

Мароко отпуска помощ от 1 милиона долара под формата на лекарства и други медицински средства. Йордания изпраща самолет с няколко тона храни и медикаменти. Южна Корея отпуска 1 милиона долара и екип от спасители. Индия деблокира 1 милиона долара. Чили изпраща военен самолет с 40 тона помощи от първа необходимост, като палатки, лекарства и вода, 20 лекари и спасителни екипи. Перу изпраща 2 военни самолета с 40 тона хуманитарна помощ и храни. Япония изпраща 5 милиона долара помощи. Индонезия изпраща екип от 75 спасители. Австралия деблокира 9 милиона долара спешна помощ.

Червеният кръст отправи призив за предоставяне на първо време на 10 милиона долара за Хаити и определи случващото се в тази страна като огромна катастрофа.

Международният валутен фонд обяви отпускането на 100 милиона долара. Световната банка също обеща деблокиране на 100 милиона долара.

Земетресението с магнитуд от 7 степен беше най-силното в Хаити за последните 2 века. Последваха няколко много силни вторични труса. Стихията разруши ключови инфраструктури в страната, сгради, електрически съоръжения, пътища, стана причина за прекъсването на тока в столицата Порт-о-Пренс. Епицентърът на труса беше на 15 километра от столицата и на дълбочина от 10 километра, което обяснява и огромните човешки жертви и материални щети, припомня БТА.