През 2013 г. природните бедствия са причинили преместване на три пъти повече хора, отколкото конфликтите, което доказва спешността за справяне с изменението на климата, стана известно от публикувано в сряда проучване.
Според Норвежкия съвет за бежанците, независима организация, специализирана в оказване на спешна помощ, 22 милиона души е трябвало да напуснат временно или постоянно обичайните си адреси заради природни бедствия миналата година.
Докладът на хуманитарната асоциация е публикуван в навечерието на срещата на върха по проблемите на климата, която ще се проведе следващия вторник в седалището на ООН в Ню Йорк.
Проблемът се задълбочава. Два пъти повече са хората, които са напуснали жилищата си в световен мащаб през 1970 г., се казва в доклада, който обяснява и възхода на урбанизацията през последните 40 години в най-засегнатите страни.
Организацията се ръководи от Ян Егеланд, бивш координатор на ООН за спешна помощ, призова политиците да превърнат въпроса в приоритетен по време на дискусиите за постигане на споразумение по проблемите на изменението на климата през 2015 г.
Проучванията на междуправителствена експертна група по изменението на климата предполага, че човешката дейност е причина за увеличаването на броя на бедствията.
Над 80% от причинилите преместване на хора природни бедствия през миналата година са били в Азия. Миналата година Филипините понесоха най-тежките бедствия - тайфуните изгониха 5,8 милиона души от домовете им.
В сравнение с размера на тяхното население, осем от 20-те най-сериозни бедствия са в района южно от пустинята Сахара в Африка.
Богатите нации също не са застраховани. Тайфун в централната част на Япония, торнадо в Оклахома, САЩ и наводнения в Западна Алберта, Канада, принудиха общо 600 000 души да бягат от бедствените райони, подчертава АФП.
Източник: БГНЕС