Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун е обнадежден от решението на Северна Корея да прекрати ядрените опити и обогатяването на уран, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на кабинета на генералния секретар.
Бан изразил надежда, че Пхенян ще тръгне по пътя към "реално премахване на ядреното оръжие от Корейския полуостров". "Освен това генералният секретар изтъква спешната необходимост да бъдат удовлетворени хуманитарните нужди на на най-уязвимата част от населението на Северна Корея", заявил говорителят на Бан Ки-мун Мартин Несирки.
Според ИТАР-ТАСС на състоялите се неотдавна преговори между САЩ и Северна Корея в Пекин Пхенян се е съгласил, по молба на Вашингтон, да въведе мораториум върху ядрените опити, разработването на ракети с голям обсег и обогатяването на уран в комплекса Йонбьон. Говорителят на генералния секретар приветствал постигнатия в Пекин напредък в диалога САЩ - Северна Корея.
САЩ вече обявиха, че са поели ангажимент да доставят 240 хиляди тона хуманитарна помощ на Северна Корея, посочи Франс прес.
Москва също приветства решението на Северна Корея да наложи мораториум върху ядрените опити и на опитите с балистични ракети с голям обсег, предава БТА. Това заяви руското външно министерство, предаде ИТАР-ТАСС.
"Даваме положителна оценка на договореността КНДР да извърши редица стъпки в сферата на денуклеаризацията, а САЩ - към нормализиране на отношенията между двете страни, включително предоставяне на хуманитарна помощ. Специално приветстваме решението на КНДР да наложи мораториум върху опитите с ядрено оръжие и изстрелването на балистични ракети с голям обсег, както и върху обогатяването на уран, при което последното ще се контролира от инспектори на МААЕ", цитира агенцията изявление на министерството.
Русия поставя въпроса за тези стъпки от страна на Пхенян още от миналата пролет, напомня ведомството. "Успоредните усилия, предприемани от участниците в шестстранните преговори за уреждане на ядрения проблем на Корейския полуостров, постепенно ни доближават до подновяването им", констатира то. "Това е позитивен пример как съвместните действия на различни страни, подчинени на една обща цел, дават възможност да се напипат взаимноприемливи развръзки в доста сложни ситуации", посочва руската дипломация.
Руското външно ведомство изразява готовност да продължи тясното взаимодействие с всички партньори в шестстранните преговори с оглед "пълна и необратима денуклеаризация на Корейския полуостров с политическо-дипломатически средства, офрмиране на механизъм за мир, сигурност и взаимно доверие в региона, развитие на взаимоизгодно сътрудничество".