Thinkstock/Getty Images
Thinkstock/Getty Images / netinfo
Австрия планира да забрани пълното забулване на лицето на публични места, обяви центристкото коалиционно правителство, което публикува пакет от по-твърди политики за интегриране на мигрантите и мерки за борба срещу безработицата като основни елементи от нова коалиционна програма. Тя цели да неутрализира нарастващата подкрепа за крайнодясната Партия на свободата, която е начело в проучванията на общественото мнение от месеци насам, предадоха Ройтерс и ДПА.
 
Преди парламентарните избори догодина канцлерът Кристиан Керн от левоцентристката Социалдемократическа партия се опитва да си върне политическата инициатива, като постигне бързо споразумение с консервативния си коалиционен партньор - Австрийската народна партия.
 
"Интеграцията е най-голямото предизвикателство, с което трябва да се справи нашето поколение политици", каза на пресконференция канцлерът Кристиан Керн.
 
"Политиците започнаха да предлагат решения прекалено бавно", призна той.
 
"Вярваме в отворено общество, което се базира на открита комуникация. Пълното забулване на лицето на публични места противоречи на това и следователно ще бъде забранено", се казва в текста на коалиционното споразумение, публикуван днес.
 
Използваният термин означава, че забраната ще обхваща мюсюлманската бурка и никаб, които покриват цялото или по-голямата част от лицето. Не е ясно дали ще включва други немюсюлмански дрехи, скриващи лицето.
 
Според председателя на Партията на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе обаче, макар кабинетът да е направил стъпка в правилната посока, е трябвало да забрани забулването на лицето във всички публични институции.
 
По настояване на младшия коалиционен партньор, Народната партия, в програмата са включени и по-твърди мерки в сигурността и имиграционната политика, включително поставянето на електронни гривни на бивши джихадисти, завърнали се от чужбина, и разширени правомощия на полицията за видеонаблюдение.
 
Споразумението предвижда също кандидатите за убежище с големи шансове да получат бежански статут да преминават курсове по немски език и по професионална ориентация за по-лесно признаване на квалификацията им, както и семинари за местните ценности. Тези, които откажат, ще загубят социалните си помощи.
 
Австрия, в която живеят 8,7 милиона души, прие около 130 000 кандидати за убежище през последните две години.
 
Правителството се опитва да върне в родните им страни по-голям брой мигранти, които не са получили бежански статут, като налага глоби от до 15 000 евро, ако откажат да си тръгнат.
 
Освен интеграцията и сигурността, правителството планира да се бори и срещу безработицата, която миналата година премина 9 процента.
 
Новият план включва намаляване с 50 на сто на непреките разходи за труд за компании, които наемат нови служители през следващите три години.
 
Ще бъдат въведени и други мерки за насърчаване на проучванията и инвестициите и за намаляване на бюрократичните пречки.
 
За да повиши потребителското търсене, правителството планира да обвърже данъчните ставки с инфлацията, така че данъкоплатците да не плащат повече, когато надниците се увеличават. Целият план на кабинета ще е на стойност 4 милиарда евро. Според правителството около три четвърти от тази сума ще дойдат от бюджетни икономии, а останалата една четвърт - от очаквано положителното въздействие върху икономическия растеж и създаването на работни места.
 
Източник: БТА