Ахмет Давутоглу: Свободата на изразяване не е свобода да обиждаш
Ахмет Давутоглу: Свободата на изразяване не е свобода да обиждаш / БГНЕС

Турският премиер Ахмет Давутоглу критикува френското сатирично издание "Шарли ебдо" за това, че отново публикува карикатура на пророка Мохамед, и посочи, че свободата на изразяване "не е свобода да обиждаш", предаде Франс прес.

"Публикуването на тази карикатура е сериозна провокация (...) свободата на медиите не означава свобода да обиждаш", заяви Давутоглу. "Ние не можем да приемем обиди срещу пророка", каза турският премиер.

Парламентът в Пакистан осъди в резолюция новите карикатури на пророка Мохамед, появили се в специалното издание на "Шарли ебдо", предаде ДПА. Тя бе подкрепена от всички партии в Националното събрание. "Призоваваме международната общност, включително и Европейския съюз, да направи така, че това да не се повтаря", се казва в резолюцията. След заседанието депутатите са събраха на митинг пред сградата на парламента в Исламабад. "Защо хората на Запад правят това, след като знаят, че наказанието за него е смърт по нашия закон - шериата?", запита министърът на железниците Саад Рафик на митинга.

Талибаните също осъдиха новия брой на "Шарли ебдо", предаде Франс прес. Публикуваните в него карикатури провокират чувствата на един милиард и половина мюсюлмани, предупреди ислямисткото движение в комюнике, постнато в интернет днес.

Талибаните похвалиха ислямистите, извършили нападението срещу "Шарли ебдо" миналата седмица. Те донесоха правосъдие за авторите на тези непристойни актове, коментира ислямисткото движение, визирайки убийството на карикатуристи, изобразили пророка Мохамед.

Разпространеният вчера нов брой от издавания в Париж сатиричен седмичник "Шарли ебдо" бе възприет като "провокация" от мюсюлманските страни. Публикуването на нова рисунка, изобразяваща пророка Мохамед, бе осъдена от ред официални лица и религиозни лидери - от Египет до Индонезия, пише френският "Фигаро".

"Тия наистина си го просят! Съжалявам за атентата срещу тях. За нас обаче Мохамед е нещо свято. Никой не бива да го закача. Тъй че да не се оплакват, ако пак отнесат куршуми", цитира вестникът египетския богослов Ашраф Адли.

Изданието отбелязва, че близо 1500 демонстранти са дефилирали на протест във Филипините, иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф е призовал към взаимно "уважение" към религиозните убеждения, а главният мюфтия на Ерусалим Мохамад Хюсеин е разкритикувал новия брой на "Шарли ебдо" заради "обидата", "наранила чувствата на около два милиарда мюсюлмани по света".

Според Световния съвет на мюсюлманските улеми (теолози, б. р.), базиран в Катар и ръководен от ясновидеца Юсеф ал Карадауи, публикацията само "ще подклажда омразата, екстремизма и напрежението". А Турция, макар и пропита с религиозни традиции, засега е единствената ислямска страна, където бяха препечатани карикатурите от "Шарли ебдо", добавя "Фигаро".

Кръвопролитното нападение срещу редакцията на сатиричния седмичник бе отразено безпрецедентно широко в медиите, отбелязва друг френски вестник, "Монд". Според всекидневника това поставя четири въпроса: дали медиите не са поставили в опасност живота на заложници, трябвало ли е да излъчват изявления на техните похитители, не са ли възпрепятствали медиите дейността на полицията и дали е било нужно да показват кадри с насилие.

"Остава един логично възникнал дебат - как да показваме ужаса?" - цитира вестникът Етиен Жернел, оглавяващ редакцията на френското сп. "Поан".

Световното внимание е приковано към Париж; междувременно аналитици и разузнавачи посочват и друго обезпокояващо развитие в картината на глобалния джихад - засилващите се връзки между групировката "Ислямска държава" в Близкия изток и мистериозните нигерийски терористи от "Боко харам", пише американският "Вашингтон таймс".

Делят ги близо 3000 мили разстояние и разузнавателни източници от САЩ заявяват, че не могат да потвърдят дали тези групировки си разменят бойци или координират своите операции. Все по-голям брой неправителствени експерти по тероризма обаче твърдят, че Вашингтон пренебрегва опасното тактическо и идеологическо сближаване между двете организации, което продължава от месеци, се казва в материала.

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън смята да търси съдействие от американския президент Барак Обама, който да упражни натиск върху интернет фирми като "Туитър" и "Фейсбук", за да полагат повече усилия в сътрудничеството с британските разузнавания, наблюдаващи действията на ислямските екстремисти в световната мрежа, пише "Гардиън", издаван в Лондон.

Камерън - първият европейски лидер, който се очертава да разговаря с Обама след атентатите в Париж миналата седмица, ще се помъчи да спечели подкрепата на американския президент за своите планове - да изгради нова законова рамка, която да лиши терористите от "сигурно пространство". Когато се срещне с Обама в Овалния кабинет в петък сутринта, британският премиер ще поиска интернет компаниите от САЩ да събират и при нужда да предават на разузнавателните служби от кралството данни и интернет съдържание, необходими за гарантиране на сигурността, допълва "Гардиън", като се позовава на източник от правителството в Лондон.

Източник: БТА