В неделя, 18 май, се проведе единадесетото издание на Маратона на приятелството в Плевен. В различните дисциплини се включиха над 900 души, като сред тях бяха бегачи от Австралия, Аржентина, България, Великобритания, Франция, Гърция, Германия, Индия, Италия, Полша, Румъния, Украйна и САЩ. Най-младият участник беше едва на 40 дни, а най-възрастният – на 78 години.
Събитието отново привлече над 600 деца на възраст от 6 до 12 години, с което се превърна в празник за всички, които обичат спорта и активния начин на живот.
Всички участници в Маратона бягаха в подкрепа на благотворителна кауза – стипендия за отличен студент по медицина, загубил единия или двамата си родители или израснал в специализирана институция. Инициативата е част от кампанията „Готови за успех" на фондация BCause. Тази година, средствата за стипендията бяха осигурени още преди старта на състезанието.
По време на маратона традиционно се проведе и масов крос съвместно с БАЛИЗ и Фондация „Светът на Мария“ в подкрепа на различията и многообразието. Маратонът на приятелството беше открит от председателя на Общинския съвет на гр. Плевен, доц. д-р Иван Малкодански, който изтъкна, че събитието традиционно подкрепя благородна кауза. След обръщението си, д-р Малкодански стартира в дистанцията 10.55 км.
Поздравление към организаторите и участниците в маратона беше прочетено от името на Гроздан Караджов, заместник министър-председател и министър на транспорта на Република България. Министър Караджов призова участниците да продължават да бягат не само за време и резултати, а и за идеи и за промяна.
Заместник-посланикът на САЩ в България, Мартин Макдауъл, също поздрави организаторите и участниците и подчерта, че Плевенският маратон е символ на единството на човешкия дух и вече над десетилетие събира общността и подкрепя благородната кауза за обучението на млади медици. Официално приветствие към участниците и организаторите беше прочетено и от името на Посолството на Република Румъния в България.
Участниците в състезанието бяха разпределени в шест основни дисциплини – предизвикателния 42,2-километров класически маратон, 21,1 км полумаратон, щафета (2 х 10,55 км), 10,55 км, DECATHLON 3-километров масов крос, както и детското бягане Fun Run Kids. За поредна година дисциплината, която привлече най-много участници, беше Fun Run Kids – над 600 деца се включиха в бяганията, разделени в три възрастови групи.
Наградите за победителите във всяка категория бяха връчени от името на основния спонсор на събитието – ЗД „Евроинс'' на партньорите от „Джуниър Ачийвмънт България”, PriceWaterhouseCoopers, VIDAS, „Нестле”, „Декатлон”, Palfinger, Община „Плевен“ на сцената на централния площад „Възраждане“.
Христо Минков е победителят в единадесетото издание на Маратона на приятелството. Той пробяга класическата дистанция от 42.195 км за 02:52:06 ч. Негови подгласници станаха Георги Василев (03:02:34) и Николай Христов (03:06:36). За да отбележи 11-тото издание на маратона, Камен Димитров пробяга трасето от 42 км с жилетка с 11 килограмови тежести. Най-бърза в маратонската дистанция при жените беше Маргарита Дренова с време 04:02:04 ч. Нейни подгласнички станаха Нина Русева (04:04:41) и Гичка Михайлова (04:41:51). Оспорвана надпревара тази година имаше и в полумаратонската дистанция. Най-бързи в нея бяха Ивайло Вълев (1:17:56 ч.), следван от Светлин Игнатов (1:23:37) и Ангел Ангелов от ASICS FrontRunner (1:25:36). При жените спечели Теодора Петкова с време 1:29:44 ч., следвана от Людмила Евстатиева (1:44:56) и Деница Великова (1:47:04). Първите места на 10.55 км заеха Николай Ефремов с 00:40:39 при мъжете и Елена Здравкова с 00:43:48 при жените. На второ място при мъжете се класира Генади Генадиев (00:40:49), а бронза си поделиха Калин Стефанов и Николай Пешев (00:43:42). При дамите втора стана Ния Йотова от ASICS FrontRunner (00:44:52) а трета – Ралица Тютюнджиева (00:49:09). В щафетата първото място зае отбор „Ядем всичко със сол” на Мартин Аргиров и Маринела Крайчева (01:19:53 ч.) с подгласници отбор Azimut – Панайот Панайотов и Георги Илиев (01:21:15) и отбор „МГ-04-05” – Тодор Маринов & Джей Демирев (01:21:42). При ветераните мъже (60-70 годишни) в маратонската дистанция първи стана Красимир Христов с време 04:13:30 ч., а при дамите – Малина Иванова с време 04:02:58 ч. Най-възрастната маратонка в България, Бойка Арсова, отново пробяга трасето в контролното време и зае първо място във възрастовата група жени 70+.

През годините Маратонът на приятелството в Плевен се утвърди като обичано и чакано събитие в региона, привличащо разнообразна аудитория. Маратонът не е просто състезание за утвърдени бегачи, а спортен и културен празник, на който всяка година присъстват стотици плевенчани и гости на града. И тази година по време на събитието посетителите имаха възможност да се включат в
групови занимания и спортове в рамките на инициативата Park+, подкрепена от DECATHLON България и да се насладят на чудесните музикални и танцови изпълнения, подготвени от талантливите деца от ЦРД – Плевен.
В организацията на Маратона на приятелството тази година участваха доброволци от България, САЩ, Великобритания, Румъния, Швейцария, Русия както и представители на ромската общност в Плевен. С екипната си работа те доказаха, че изграждането на справедлива социална среда е кауза, която стои над всякакви езикови и културни бариери и държавни граници.Единадесетият Маратон на приятелството в Плевен се организира от водещи фондации и социални предприятия в България, чиято основна мисия е да подкрепят хора в неравностойно положение и с различни способности: „Айс-Оупън“, СК „Да Бягаш“, фондация „Светът на Мария“, Фондация „Сошъл Фючър – Jamba”, в партньорство с Община Плевен, Център за работа с деца – Плевен, СК „Elite Running” от Румъния, Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения, Фондация BCause, Аутизъм Днес, и с подкрепата на много компании, за които корпоративната и социална отговорност и приносът към изграждането устойчиво гражданско общество са залегнали в основата на бизнеса им.