Световният ден на влажните зони - 2 февруари, ще бъде отбелязан със серия от събития в цялата страна, съобщиха от природозащитната организация "Зелени Балкани".
На тази дата през 1971 година в град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони, известна като Рамсарска конвенция. 2 февруари се отбелязва официално от 1997 година и днес това е една от най-забележителните природозащитни дати. Правителствени и неправителствени организации от 160-те страни, ратифицирали конвенцията използват 2 февруари, за да обърнат вниманието на обществото към изворите на живота на Земята - влажните зони.
Реките, езерата, крайбрежните водни територии и блатата са едни от най-богатите на ресурси и най-експлоатираните природни обекти. Правилният кръговрат на водата на нашата планета, наличието на достатъчно прясна вода и риба, както и осигуряването на безопасност от наводнения, зависят от разумното управление и грижа за влажните зони. Въпреки това 50% от влажните зони в континенталните части на Земята - езера, блата, речни меандри, устия и вътрешни морета са били пресушени, замърсени или изключително увредени през изминалия век. Тези процеси не са преустановени, което налага нуждата от повишаване на обществената ангажираност в това отношение в световен мащаб. Всеки един от нас е зависим, и в същото време отговорен за водните басейни. 2-ри февруари е един чудесен повод да научим повече за влажните зони и как самите ние можем да се включим в тяхното опазване.
В Пловдив Зелени Балкани организират открита презентация и наблюдение на дивите обитатели на река Марица. Събитието ще започне в 10:30 ч. на южния бряг на реката, до пешеходния мост. Информационен пункт за наблюдение птиците ще бъде открит по същото време и в близост до Водната палата, където ще има представители на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).
На 2 февруари в София ще се проведе официална церемония по връчване на сертификатите на най-новото Рамсарско място в България "Карстов комплекс Драгоманско блато". Сертификати ще бъдат връчени на общините, в чиито граници попада влажната зона, както и на Сдружение за дивата природа Балкани, което прилага редица поддържащи и възстановителни дейности във влажната зона.
2 февруари е и крайната дата за участие във фотоконкурс за деца и юноши на тема: "Най-добра снимка от влажна зона "Карстов комплекс Драгоманско блато", организиран от МОСВ. Най-добрите снимки ще бъдат отличени и представени на изложба в Центъра за опазване на влажните зони "Драгоманско блато", а победителят в конкурса ще получи награда "Фотосафари в Поморийско езеро", осигурена от "Зелени Балкани". Мероприятия се подготвят в цялата страна и от Регионалните инспекции по околната среда и води към МОСВ.
Благотворителна изложба и разпродажба на цветни шалове и батики, рисувани от ученици, на тема "Цветът на нашите езера" ще се състои в Областната управа на Бургас. От БДЗП организират и посещение на Шабленското и Дуранкулашкото езеро и района около тях за наблюдение на червеногуши гъски и други водолюбиви птици с деца от училищата в Дуранкулак и Каварна. Освен това ще има и състезание за ученици от град Каварна и финал на конкурса по случай Деня на влажните зони и пиеса "Пътешествието на червеногушата гъска" с участието на ученици от Шабла и както и други събития, отбелязващи празника.(БГНЕС)