Орангутаните в зоологическата градина в Мелбърн се включиха във високотехнологичен проект, който цели да ангажира вниманието им, като им дава контрол върху видео игри и приложения, съобщи Гизмодо.
Как маймуна реагира на фокус? (ВИДЕО)
Гледачите в зоологическата градина работят заедно със специалисти от Изследователския център за естествени социални потребителски интерфейси на "Майкрософт" към университета на Мелбърн. Проектът им е новаторски и ще допринесе за по-доброто разбиране на начина, по който орангутаните учат, използват технологията и правят избор.
Orangutans learn to play video games at #MelbourneZoo: https://t.co/LvXNXvsWAI pic.twitter.com/z1EoPvZq2U
— The New Daily (@TheNewDailyAu) 3 февруари, 2016
Учените използват екран на пода с размера на тялото, който дава възможност на орангутаните да участват физически в прожекцията, като се търкалят, търкат или преместват нещо. Прожектираният екран е като тъч скрийн. Благодарение на авангардна технология конзолата Xbox Kinect на "Майкрософт" се контролира с глас и жестове.
Melbourne Zoo's orangutans keep active with video games https://t.co/2lIh9pvdWw pic.twitter.com/SlfS9I27jM
— Stuff.co.nz News (@NZStuff) 1 февруари, 2016
При първите опити 12-годишният орангутан Малу оправда очакванията. Когато видя движещата се по пода червена точка, той веднага отиде при нея и я целуна. Точката експлодира, но когато пак се появи, той отново я целуна. Това показа, че орангутаните искат да общуват не само с ръцете си.
Проектът цели да осигури стимули за маймуните, да им даде възможност за инициативност, да им поставя задачи за решаване. След време ще стане възможно и посетителите да си играят по този начин с тях.
Wonder if they're playing Ape Escape? Zookeepers teach orangutans to play video games to b… https://t.co/at7TgD08fV pic.twitter.com/2YQgHOPfBH
— josetron (@josetron) 2 февруари, 2016
Учените искат да видят как орангутаните, които са общителни същества, ще реагират на играта с хора, когато имат възможност да я контролират. Когато са на свобода, орангутаните трябва да решават много ежедневни проблеми - да намерят храна, подслон, партньор. В зоологическата градина това не им се налага, затова е добре да им бъдат осигурявани умствени предизвикателства.
Източник: БТА