/ iStock/Getty Images
Най-старата приказка е част от аборигенския фолклор на Австралия и е свързана с възникването на вулкан на територията на днешния щат Виктория преди 37 хиляди години, пише в. "Дейли мейл".

Геоложката Ерин Мачън от университета в Мелбърн успяла да установи, че притчата на аборигенското племе гундиджмара за формирането на вулкана Будж Бим има материално потвърждение.

Тя се удостоверявала от факта, че била открита каменна брадва, залята от лавата на вулкана. Чрез метода на радиоизотопното датиране било установено, че и лавата и сечивото били на възраст 37 хиляди години.
 

Приказката на австралийските аборигени разказва за четири гигантски същества, които пристигнали в Югозападна Австралия. Три от тях се разотишли по други краища, докато четвъртият исполин останал. И оформил вулкана Будж Бим. Тялото му се превърнало в огнената планина, а зъбите му - в лава.

Геолозите с точност установили, че Будж Бим се е появил изневиделица и е започнал да издига снага за много кратко време, което е вдъхновило аборигенската сага.

Ерин Мачън твърди, че в този район не е имало други вулканични изригвания, които да впечатлят съвременниците, освен това на на Будж Бим.
 

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата на Dariknews.bg във Facebook тук
БТА