Генна терапия за вътреутробно лечение на бебета
Генна терапия за вътреутробно лечение на бебета / netinfo

Английски учени вярват, че в бъдеще ще могат да лекуват сериозни заболявания на бебета в утробата на майките им като използват генна терапия.

Тази дейност остава дискусионна не само от етичната гледна точка, но и от съображения за безопасност на пациентите. Преди няколко години Франция и САЩ преустановиха изследванията на генната терапия, след като дете, претърпяло подобно лечение, разви рак на тригодишна възраст. Генната терапия е метод на лечение на заболявания чрез заместване на увредени гени с нормални. Тези терапевтични гени могат да бъдат поставени в тялото на пациента например като прикрепени към безвредни вируси или други подобни носители, съобщи БГНЕС.

Учените вече успешно са лекували пациенти с хемофилия и деца, болни от рядката болест "bubbly boy", като са използвали генната терапия. Генната терапия при деца и възрастни среща различни проблеми, тъй като тялото на реципиента може да увеличи имунния си отговор и да произведе антитела, които да възпрепятстват лечението. А съществува и риск лечението да стане причинител на други заболявания - като рак.

Но надеждата е в това, че във феталната фаза, имунната система все още не е развита достатъчно, за да възпрепятства ефекта от имплантираните гени. Учените вярват, че лечението може да бъде много ефективно при бебета, които са в процес на развитие и чиито клетки се размножават бързо.