Кадафи, засрами се и освободи сестрите!
Кадафи, засрами се и освободи сестрите! / netinfo

Дългите години, прекарани от петте български медицински сестри и палестинския лекар в либийски затвор, са скандални заради произволно наложеното страдание на тези шест жертви и заради слабата реакция на външния свят. Обвиненията срещу тях са абсурдни, условията на задържането им бяха ужасни, а целият този случай е част от либийски политически шантаж. При все това Европейският съюз твърди, че "уважава независимостта на либийските съдилища", което е буквално невероятно изявление.

Шестимата медици бяха арестувани на 7 март 1999 г. по обвинения, че са заразили умишлено с вируса на СПИН 426 деца в болница в Бенгази. Полковник Муамар Кадафи, либийският диктатор, каза, че инфекциите са част от заговор, замислен от ЦРУ и Мосад. Историята беше широко тиражирана от държавната пропагандна машина и все още в Либия много хора вярват в нея.

Доклад, изготвен от двама чуждестранни експерти - Люк Монтание /откривател на СПИН/ и Виторио Колици, показа несъстоятелността на теорията за умишлено заразяване. Далеч по- вероятното обяснение на епидемията от СПИН са лошите хигиенни условия в болницата.

През осемте години в затвора, отношението към "шестимата от Бенгази" беше ужасно, те бяха подлагани на психологически и физически мъчения. Те бяха осъдени на смърт чрез разстрел на 6 май 2004 година. Присъдата все още не е изпълнена.

България положи огромни усилия, за да превърне скандала в международен въпрос, и събра също пари, за да помогне на заразените със СПИН деца. Но Либия, както изглежда, иска да направи сделка, включваща освобождаването на Абдел Басет Али ал Меграхи, осъден за организирането на атентата над Локърби, както и изплащането на 2,7 милиарда долара под формата на компенсации - същата сума, която Либия изплати на жертвите на престъплението над Локърби. Спорът се свежда до: "Вие освободете справедливо осъдения либиец, а ние ще освободим шестте несправедливо осъдени чуждестранни медици".

Учудващо е, че голяма част от останалия свят, в това число и много африкански и арабски държави, и дори някои европейски политици, изглежда са съгласни с опита на Либия да обвърже двата въпроса. Африканският съюз и Арабската лига призоваха проблемът да не бъде "политизиран". Попаднали в тази срамна безизходна ситуация медицинските сестри са като в капан.

Българското обществено мнение и българските политици застават твърдо зад тях. Но какво още може да бъде направено, за да се засили политическият натиск за тяхното освобождаване?

Изобретателно и похвално предложение дойде от българския журналист Георги Готев.

На 20 май българите гласуват за 18 членове в Европейския парламент. Вероятно ще бъдат избрани 6 или 7 депутати от Българската социалистическа партия, 5 или 6 от новата центристка партия Граждани за европейско развитие на България /ГЕРБ/, двама или трима от турската партия Движение за права и свободи, и двама или трима от крайнодясната партия Атака.

Готев предлага всяка от големите политически партии да включи начело на листата с кандидатите си две от медицинските сестри, а турската партия да вземе петата. Изборът трябва да бъде произволен. Важна е свободата на сестрите, а не политическите цели на партиите.

Това ще изисква скромна жертва от страна на петима български политици, които иначе биха станали евродепутати, но ще катапултира скандала за хвърлените в затвора медицински сестри в сърцето на европейските политически институции и ще демонстрира един отличен надпартиен дух сред българските политици /които не винаги са известни с трезвото си преследване на националните интереси/.

Българските политици и гласоподаватели трябва да си сътрудничат.

Имената на сестрите са Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сирополу, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова. Палестинският лекар се казва Ашраф ал Хаджудж. На тях може да им е простено, че малко знаят или са загрижени за Европейския парламент след 8 години, прекарани в затвора. Но е крайно време парламентът да научи и да се загрижи повече за тях. (БТА)