Евтиният петрол сближи Русия с ОПЕК
Евтиният петрол сближи Русия с ОПЕК / снимка: БГНЕС

Русия, притисната от срива на цените на петрола и задъхването на петролната си индустрия, предприе сближаване с ОПЕК с надеждата суровината да поскъпне и да улесни излизането й от финансовата криза. След като дълго време повтаряха, че Русия смята сама да определя производството си, лека-полека политическите ръководители открехнаха през седмицата вратата за по-широко сътрудничество с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), отбелязва АФП в коментар.

Русия ще съгласува намеренията си с ОПЕК, за да защити интересите си и да подготви мерки за защита, заяви министърът на енергетиката Сергей Шматко, уточнявайки, че Москва не изключва възможността да съкрати производството си, за да помогне за покачването на цените. Руското правителство обяви, че е подготвило проект за меморандум за сътрудничество между Русия и ОПЕК, който смята да представи на страните-членки на насроченото за 17 декември съвещание в Оран, Алжир. Това съобщи вицепремиерът, отговарящ за енергетиката Игор Сечин по време на посещението на президента Дмитрий Медведев във Венецуела.

Генералният секретар на ОПЕК Абдала ел Бадри потвърди, че петролният картел очаква Шматко в Оран. Цената на петрола миналата седмица падна до едва една трета от тази през юли – под 50 долара за барел – най-ниската за последните близо четири години. Това положение тревожи Русия, Венецуела и другите страни-производителки, подчерта Медведев в Каракас. Русия желае справедлива и стабилна цена на петрола. Цените не трябва да са нито много ниски, нито прекалено спекулативно да растат, добави той. Руският печат отбеляза, че според Медведев цена между 80 и 100 долара за барел е в приемливи граници.

Анализаторите смятат, че е малко вероятно Русия да се присъедини към ОПЕК, по отношение на която винаги е предпочитала да пази дистанция. Те обаче не изключват съгласувано намаляване на добива. За ОПЕК, която заради недисциплинираността на своите членки трудно може да убеди пазарите със съобщенията си за съкращаване на производството, подкрепата на Москва, втория производител на петрол в света, е силен коз. Евентуално покачване на цените би донесло истинско облекчение за Русия, тъй като рязкото поевтиняване увеличи и без това големите загуби, понесени от нейната икономика заради финансовата криза.

Министърът на финансите Алексей Кудрин съобщи през седмицата, че от един от нейните два суверенни фондове ще бъдат изтеглени близо 30 милиарда евро, за да може страната да върже бюджета за 2009 г. Бюджетът не е единствената грижа на Русия: нейната валута, рублата, е под натиск от няколко седмици заради намаляването на прихода на чужда валута, което принуди Централната банка да се намеси сериозно, за да поддържа курса й. И накрая руската петролна индустрия е в криза: акциите на петролните компании падат на борсата, а националното производство показва все по-отчетливи признаци, че се задъхва.

Според представител на гиганта „Лукойл” има опасност през 2009 г. добивът да намалее с 1-1,5%. Сривът на цената на барела и невъзможността да се намери финансиране принудиха няколко големи компании като ТНК-БП, "Газпром Нефт" и "Лукойл" да обявят съкращения в инвестиционните си програми, което още повече увеличава риска за бъдещето на руската петролна индустрия. (БГНЕС)