Германската полиция изнесе данните за киберпрестъпността в страната. От особен интерес са изводите на специалистите за т. нар. "Даркнет" - скрит сектор от интернет, където атентаторът от Мюнхен закупил своето оръжие.
Даркнет специалистите наричат онези сайтове в интернет, които не могат да се открият с търсачки и са недостижими от стандартните интернет-браузъри. Там има платформи, които могат да се сравняват дори с гиганта Амазон. Тези платформи, достъпни с помощта на тъй наречените Тор-браузъри предлагат всякакви нелегални стоки: наркотици, оръжие, фалшиви пари, фалшифицирани документи, фалшиви маркови стоки. И дори дават възможност на клиентите да оценяват качеството на придобивката и надеждността на доставката.
Невидимата мрежа: Какво се крие в мрачните дълбини на интернет (ВИДЕО)
Тези „пазари" за нелегални стоки са много гъвкави и динамични и според оценката на германската полиция растат с неимоверна скорост. Директорът на федералната полиция Холгер Мюнх съобщи днес, че неговата служба е успяла да разбие пет търговски платформи в Даркнет, но тази невидима мрежа си остава главен приоритет в борбата срещу киберпрестъпността.
Киберактивистите от световноизвестния берлински Хаос Компютър Клуб твърдят обаче, че полицията преувеличава опасността. Според тях на обикновения черен пазар човек може да си набави оръжие или наркотици много по-лесно и бързо, отколкото в Даркнет.
Интернет, който познаваме, е само повърхността на Дълбоката мрежа
Освен това в сенчестия интернет няма никаква гаранция, че продавачът не е просто обикновен мошеник, който ти взима парите и после не доставя нищо. Нека да припомня и друго. По замисъл Даркнет беше благородна правозащитна идея, защото целеше да даде платформа на дисиденти и на „забранени гласове" от държави с потиснически режими като Сирия, Иран, напоследък и Турция.
45 хиляди случая на киберпрестъпност през 2015
Ето накрая и други факти от доклада за кибeрпрестъпността в Германия. Най-напред: какво е киберпрестъпност? Това са измамите в интернет, кражбата на лични данни, разпространяването на незаконни съдържания като детска порнография, расистки и човеконенавистнически съдържания например, но още кибертероризъм и кибермобинг.
През 2015 година полицията е регистрирала 45 хиляди случая на киберпрестъпност, а нанесените щети са над 40 милиона евро - нарастване с около 3 процента спрямо предишната година.
Статистическите факти обаче са само върхът на айсберг, смятат експертите. Те посочват, че киберпрестъпността е много гъвкава и децентрализирана, извършителите действат поотделно или на малки групи, които бързо се разпадат. Но и класическата организирана престъпност все по-интензивно навлиза в този сегмент.
През 2013 година германската полиция е регистрирала 6 организирани групи, а миналата година - цели 22.