По-съществените нарушения в изборния ден са свързани с начина, по който са били отпечатани бюлетините, както и изчезването на бюлетини В някои от регионите са били допуснати грешки в изписването на имената на кандидатите, но това не е толкова сериозно нарушение, което да застраши редовността на изборите. Това обясни в предаването „Кой говори" по Дарик говорителят на ЦИК Бисер Троянов.
По отношение на отпечатването на грешни изборни книжа отговорност носят областните управители, които възложиха обществените поръчки към печатниците, категорична е Антоанета Цонева от Институт за развитие на публичната среда. Те е трябвало да упражнят контрол. На нашия сайт имаше много жалби по отношение на т. нар. забранителен списък, добави тя и отправи предложение към ЦИК проблемът на хората, попаднали в този списък, без да има основания за това, да бъде решен като „първо този списък стане достъпен, за да могат хората да се проверят дали присъстват в него. Ако открият, че с в него без основание (техният настоящ адрес е в България), те да имат възможност да вземат от ГРАО удостоверение, че имат адрес в България и то да им послужи пред СИК и да им бъде разрешено да гласуват".
Катя Христова, програмен директор на „Прозрачност без граници", заяви, че най-голям е делът на оплакванията, свързани със забранителните списъци и то най-вече от големите градове, особено от София.
Светла Баева от Български хелзинкски комитет - координатор на екип наблюдатели на изборите, също обясни, че е имало сигнали от хора, които са били включени в такива забранителни списъци и не са могли да гласуват.
Катя Христова вижда проблем и в информационната кампания, която по думите й е можело да бъде по-ясна и по-навременна. „Не може в деня преди изборите да научаваме от клипове по телевизиите, че всъщност евентуално ще има проблем, когато дори не можете да проверите какво е вашето актуално състояние в ГРАО, за сайта трябва да имате специален сертификат за достъп", обясни Христова. Тя е притеснена и от сравнително големия брой на недействителните бюлетини. „Това ни говори на първо място, че българските граждани не са могли да упражнят правото си на глас заради липса на ясна информационна кампания, на второ място това насочва към съмнение за манипулации и третата възможност е недостатъчен капацитет и недобро функциониране на СИК". Катя Христова каза още, че най-честате причина за наличието на недействителни бюлетини е, че невинаги се слага втори печат на бюлетината и това е проблем, който трябва да бъде отстранен за втория тур.
Бисер Троянов обясни, че в ЦИК все още нямат обобщени данни за недействителните бюлетини, но не допуска, че това е било умишлено, а вероятно се е случило само поради разсеяност. Но два печата се поставят на интегралната бюлетина още от 2005 година.