Когато чух, че романът „Тютюн" отпада от учебното съдържание, си помислих, че това е чиновническа недомислица, то така се и оказа. Така коментира в Разград скандала с проекта за промяна на програмите по български език и литература, с които емблематични творби на български класици отпадат от учебниците, дъщерята на Димитър Димов Теодора Димова.
Тя бе в Разград на творческа среща със свои читатели, като част от Белите нощи на музеите. Представи романа си „Майките" в къщата на една от първите български поетеси Станка Николица Спасо-Еленина.
Ето какво още каза за Дарик Теодора Димова.
Как реагирахте, когато чухте, че „Тютюн" отпада от учебното съдържание?
Помислих, че е чиновническа недомислица, то така се и оказа, че е проект за съдържанието, не одобрено, не е прието и това е пореден кьорфишек.
Все пак темата продължава да се обсъжда?
Зависи какви са им аргументите. Ако е заради това, че е с два пъти по-голям като обем, това е несъстоятелен аргумент. Те не са много натоварени учениците, така че да ги пазим от четене на литература не е реално.
А ако е свързано с възрастови особености, по-близки до тях теми, да не го разбират?
Не може да не го разбират, 18-19 годишните същества са достатъчно големи, но това не е на дневен ред, това съдържание не отпада от учебния материал.
Ако пак дойде на дневен ред, бихте ли защитавали тази теза - оставането на „Тютюн" в учебното съдържание?
Един автор трябва да бъде представен с най-значимия си за литературата роман, това е най-обемният, най-мащабният роман.