Психиатри и медицински сестри от държавните психиатрични болници излязоха на протест пред сградата на Министерството на здравеопазването с искане за увеличаване на възнагражденията им с 50%, промяна на категорията им на труд и подобряване на условията за работа в лечебните заведения.
Наташа Пенчева, лидер на сидникалната секция на КТ "Подкрепа" в държавната психиатрична болница в Царев брод, заяви пред БТА, че към момента началната заплата на лекар психиатър в държавна психиатрична болница е 2100 лв., което е недостойно заплащане.
В протеста се включиха представители и на синдикалните секции и на КНСБ към психиатричните болници. Пред сградата на Министерството на здравеопазването има представители на синдикат "Защита", но ние се разграничаваме от тях, каза д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски".
Във връзка с исканията на работещите в психиатричните структури, в четвъртък министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов ще проведе среща с техни представители.
Психиатри в цялата страна излизат на протест
Междувременно от Здравното министерство заявиха в своя официална позиция, че считат за своя приоритетна задача реформирането на психиатричната помощ в България. В тази връзка усилията са насочени към цялостната оценка на потребностите, анализ на дейността, мотивация и подкрепа на кадрите, подобряване на условията за лечение на пациентите и условията на труд за персонала, допълниха.
Според позицията в ход е изпълнението на Националната стратегия за психично здраве на гражданите на България 2021-2030 г. Един от акцентите, които тя поставя е необходимостта от оценка на потребностите на населението (общото и лежащите в психиатрични стационари) от психично-здравни услуги и тяхното предоставяне на териториално ниво. Такава оценка вече е изготвена. Паралелно с това е предвиден анализ на броя на възрастните и децата, нуждаещи се от специализирани социални услуги, за да се определи броят и териториалното разпределение на услугите по общини, както и броят на специалистите, които да бъдат ангажирани.
Междувременно към министъра на здравеопазването са създадени Експертни съвети по медицински специалности „Детска психиатрия“, „Психиатрия“ и „Съдебна психиатрия“. Изготвени са проекти на стандарти по медицински специалности „Детска психиатрия“, „Психиатрия“ и „Съдебна психиатрия“.
„С цел стимулиране на кадрите в системата, Министерството се стреми към намирането на механизми за устойчиво решение за преодоляване на дисбаланса в заплащането на персонала, както и осигуряване на справедливо увеличение на възнагражденията, допълниха от ресорното ведомство.
Информацията, която оттам предоставят, е, че разходите за персонал по бюджетите на 12-те Държавни психиатрични болници (ДПБ) в страната от 2022 г. до 2024 г. са увеличени с 9 169 700 лв. или с 25,7 % спрямо бюджета за 2021 г. В резултат от това средна брутна месечна заплата в ДПБ от 1 531 лв. през 2022 г. е достигнала 1 983 лв. през 2024 г. Достигнатите средни брутни работни заплати към края на миналата година за следните длъжностни наименования са:
► 2668 лв. за „Лекар, магистър-фармацевт и магистър с немедицинско образование“ (от 1 937 лв. през 2022 г.);
► 2182 лв. за „Медицински професионалисти по здравни грижи (медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, зъботехници и други). Бакалавър с немедицинско образование пряко участващ в диагностично-лечебната дейност“ (от 1 653 лв. през 2022 г.);
► 1280 лв. за „Ниско квалифицирани работници, в т.ч. и санитари“ (от 1 015 лв. през 2022 г.).
В проект на Закон за държавния бюджет на България за 2025 г. по бюджета на Министерството на здравеопазването са предвидени разходи в размер на 1 203 828 300 лв., от които 127 667 900 лв. са разчетените средства за финансиране на стационарна психиатрична помощ. Средствата се планират и отчитат по бюджетна програма „Психиатрична помощ“ и спрямо бюджета за 2024 г. ръстът на разходите е с 21 475 400 лв. или с 20,22 %, посочват още от МЗ.
Допълнителните средства разчетени в бюджета за 2025 г. са за:
► 197 300 лв. за увеличение на разходите за персонал с ефекта от промяната на минималната работна заплата от 933 на 1 077 лв. от 01.01.2025 г.;
► 2 039 200 лв. за осигуряване в годишен размер на увеличените през 2024 г. възнаграждения на персонала в системата на Министерството на здравеопазването за преодоляване на диспропорции във възнагражденията на персонала в бюджетните организации;
► 2 098 000 лв. за увеличение на разходите за персонал с 5% в съответствие с възприетата политика по доходите, считано от 1 януари 2025 г.;
► 14 640 900 лв. - за капиталови разходи, свързани с модернизация на психиатричната помощ.
В централния бюджета са планирани допълнителни средства в размер на 27 000 000 лв., в т. ч. 23 800 000 за диагностика и стационарно лечение на пациенти с психични заболявания и 3 200 000 лв. за подобряване благосъстоянието на пациенти в държавните психиатрични болници.
„Със средствата в размер на 3,2 млн. лв. ще се увеличат разходите за издръжка на държавните психиатрични болници. От тях 1 100 000 лв. са за увеличение с 10% на бюджета за издръжка (във връзка със значителното нарастване на цените на основни разходи, като ток, парно, горива, лекарства, хигиенни материали и др.) и 2 000 000 лв. за отглеждането на 273 постоянно пребиваващи болни във всички 12 ДПБ.Със средствата в размер на 23,8 млн. лв. ще се увеличат стойностите, които Министерство на здравеопазването заплаща за осигуряване на стационарно лечение на пациенти с психични заболявания за проведен леглоден в психиатричните структури. За структури с III ниво на компетентност увеличението е от 65 лв. на 92 лв., за II ниво на компетентност от 60 лв. на 82 лв., а за I ниво на компетентност от 50 лв. на 62 лв., или ръст с 40%. В рамките на тези средства ще се увеличи и коефициентът на тежест при определяне на субсидията за лечение на деца с психични заболявания“, допълниха в позицията си от Здравното министерство.
Това увеличение ще засегне 12 от Центровете за психично здраве и 22 от лечебните заведения за болнична помощ с държавно и/или общинско участие с Психиатрични отделения.
От Министерството на здравеопазването заявиха, че работят и по трайно подобряване на условията за лечение и престой на пациентите, както и на условията за труд на персонала чрез изпълнение на инвестиция C12 I3: „Модернизация на психиатричната помощ“ по Плана за възстановяване и устойчивост на България. Това включва обновяване и модернизиране на сградния фонд за подобряване на материалната база на 18 лечебни заведения с психиатрични стационари (5 Държавни психиатрични болници, 5 центъра за психично здраве и 8 психиатрични клиники и отделения в многопрофилни болници за активно лечение).
Предвидени са интервенции в инфраструктурата на обща стойност 36 043 799,86 лева с ДДС, чрез строителство, реконструкция, ремонт, преустройство, подобряване на достъпа за лица с увреждания до сградите и на прилежащото им околно пространство, както и обновяване на обзавеждането и оборудването.
„Изпратени са възлагателни писма до изпълнителите на строително-монтажните работи по сключените договори, като към момента са стартирали дейностите в 8 обекта (ДПБ Пазарджик, ЦПЗ „Проф. Н. Шипковенски”, ЦПЗ Пловдив, ЦПЗ Враца, Клиника по психиатрия в УМБАЛ „Св. Марина“, Варна, Клиника по психиатрия в УМБАЛ „Св. Георги“, Пловдив, Отделение по психиатрия в МБАЛ „Търговище“ и Отделение по психиатрия в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“, Сливен. До края на седмицата предстои стартиране на СМР в УМБАЛ „Александровска“ и в МБАЛНП „Св. Наум“). За ДПБ „Св. Иван Рилски“ – Нови Искър е предвидено преместване на обекта в нови сгради. Извършването на строително-монтажните работи се очаква да стартира през м. април 2025 г., след сключване на договор с изпълнител на строителен надзор за обекта. В процес на подготовка е обществена поръчка за обзавеждане и оборудване на лечебните заведения за психиатрична помощ по ПВУ, като предвиденият ресурс е в размер на 5 689 166,67 лв.“, допълниха още от МЗ.