/ iStock

Увеличават ваксиналната защита чрез включване на нови ваксини в имунизационния календар и в препоръчителните имунизации. Това заяви здравният министър доц. д-р Силви Кирилов на кръгла маса на тема: “За живот без ваксинопредотвратими болести”.

„Отправил съм запитване към Националния експертен съвет по имунизации и към производители на ваксини относно имунизация срещу варицела, респираторния синцитиален вирус, менингококови инфекции“, посочи още той. Събитието бе организирано в Народното събрание от Министерството на здравеопазването и под патронажа на Комисията по здравеопазване.

Доказано ваксините не просто опазват живота, те спират епидемии, спасяват деца и възрастни, намаляват страданията на хората, променят хода на човешкото развитие“, коментира министърът.

Календар на ваксините – кои са задължителните имунизации и реимунизации

„В България от години няма нови случаи на дифтерия, полиомиелит, рубеола. Трябва да помним обаче, че те могат да се завърнат, ако безхаберието доминира над знанието, страхът пред увереността“, отбеляза Кирилов.

Той обърна внимание, че през 2024 г. живота си са загубили три новородени от коклюш.

Министърът посочи проблема с рака на маточната шийка в България, като отбеляза, че е предотвратим с ваксина. Същото бе казано и за грипа и пневмонията. Кирилов изтъкна, че ваксинопредотвратимите заболявания засягат различни сфери от живота – здравната, образователната, оказват негативен ефект върху финансовия и социалния статус, водят до намалено качество на живот и пропуснати възможности за професионална и социална реализация. Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система, здравната и национална политика, подчерта здравният министър. Той увери, че здравното министерство ще продължи да прави ваксините по-достъпни, като същевременно разширява и информацията за ползите от тях.

Народно събрание ваксини
БТА

"България за поредна година се включва в отбелязването на Европейската имунизационна седмица, тъй като темата за ваксинопрофилактиката е от изключителна важност", каза от своя страна депутатът и председател на Комисията по здравеопазване в парламента проф. Костадин Ангелов. Ваксините са доказали своята надеждност и са спасили милиони човешки животи, благодарение на тях тежко протичащи заразни болести не се срещат или се установяват рядко, отбеляза той. По думите му в националния ни имунизационен календар се отчита ръст на имунизациите. Само преди дни бе приета разширената Национална програма за първична профилактика на раковите заболявания, причинени от човешкия папилома вирус (HPV) за периода 2025-2030 г., припомни Ангелов.

Като председател на Комисията по здравеопазването ще настоявам за включване в задължителния имунизационен календар на България на ваксините срещу варицела и ротавирусни инфекции, както и за разширяване на обхвата на ваксинацията срещу HPV при момчетата.

Като „слона в стаята“ Ангелов определи проблема с честия прием на антибиотици по всякаква причина. Ако са нужни законодателни промени, готови сме да ги направим, без никакви компромиси, само предложете това, което е необходимо на изпълнителната власт, от Комисията по здравеопазването имате пълна подкрепа, каза депутатът.

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев отбеляза, че е добър знак, че представители на институциите, чрез присъствието си на кръглата маса, са показали отношение към дискутираната тема. Той изтъкна, че ключови в областта на общественото здраве тази година са две неща – да продължим да осъвременяваме имунизационния календар, но е време и страната ни да приеме национална програма за антибиотична резистентност.

Кръглата маса бе открита от председателя на парламента Наталия Киселова.

 

Борислава Бабиновска/БТА