/ istock

Рекордно количество събрани текстилни отпадъци отчита Столична община за 2024 година - над 2000 тона, които са събрани и предадени разделно в София през 2024 година. Това съобщиха от пресцентъра на общината. 

Според тях повишената събираемост е резултат от системните усилия на администрацията на Васил Терзиев за справяне с отпадъка в София. Освен текстила, през 2024 година са събрани разделно и рекордно количество опасни отпадъци - близо 19 тона, както и хранителни отпадъци - над 8000 тона.

Столична община отчита и значително подобряване на резултатите на Завода за отпадъци, в който през изминалата година има рекордно увеличение при отделянето на рециклируеми материали от общия отпадък. Приходите от реализацията на тези материали е общо 1 750 000 лева за 2024 година или с над 1 млн. лева повече от 2023 година. 

За разделното събиране на текстила още при източника в София са разположени 243 специални контейнери, които се обслужват от три компании, с които Столична община работи за събиране и оползотворяване на отпадъците от текстил. За да повиши информираността за това колко е важно да се предава разделно отпадъкът от текстил, Столична община организира съвместно с "TexCycle" кампания сред ученици в цяла София. Тази седмица се проведе първата от поредица образователни активности за годината „#БъдиРешението. Рециклирай, не изхвърляй“, съобщиха още от Общината. 

В рамките на инициативата ще бъдат проведени срещи с ученици, които ще получат информационни материали и достъп до образователния филм „Ресурс или отпадък? Текстилът в нова светлина“. Практическата част ще включва състезание между училища от районите "Младост", "Студентски" и "Лозенец". Участниците ще събират непотребен текстил, който ще бъде преработен в базата на "TexCycle", а училището, събрало най-голямо количество, ще получи насърчителна награда, обясниха от Столична община. 

В края на миналата седмица заместник-кметът по екология на Столичната община Надежда Бобчева каза, че колкото по-малко отпадъци се изхвърлят в сивия контейнер, толкова по-справедлива би била таксата за отпадъци. Тя обясни, че годишно в Завода за отпадъци се извозват около 400 000 тона отпадъци от сивите контейнери, като малко над половината са рециклируеми отпадъци. Трите организации, които събират разделно отпадъци, декларират, че са обработили около 23-25 000 тона отпадъци годишно, добави зам.-кметът. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

Николета Василева/БТА